Kırım Rus yönetiminin ve Kırım Rus yönetimindeki Kırım Tatar yetkililerinin, Kırım Tatar nüfusunu Rusya’nın işgal ettiği Kırım’da yasa dışı olarak düzenlenen Devlet Duma seçimlerine katılmaya zorlamaya yönelik baskılarına ve çabalarına rağmen Kırım’ın köklü halkının çoğunluğu yasa dışı sayılıp dünyaca tanınmayan Rus parlamento seçimlerine katılmadı.
 
Kırım Tatarlarının seçimlere katılımını sağlamak için tüm olası kaynaklar kullanıldı. Bunların çerçevesinde Kırım’ın farklı bölgelerine giderek konferanslar düzenlendi ki bu Kırım Tatarlarını seçimlere çekmeye yönelik olarak gerçekleştirilen en küçük çalışmalardan biri olarak ifade ediliyor. Hazırlıklar sırasında, bütçeden finanse edilen eğitim, sağlık ve kültür alanı çalışanları başta olmak üzere pek çok kimse için baskı ve zorlama yöntemlerine başvuruldu. Birçok insan “özel listelere” dahil edildi, onlardan seçimlere katılmaları ve bununla ilgili rapor vermeleri talep edildi.
 
Kırım Rus yönetiminin kurduğu “Millet” televizyon kanalı, Kırım Tatarlarının seçimlere katılacağına ilişkin iddialarda bulunan yarımadanın sözde yönetiminin “önde gelenlerinin” katılımıyla 12,5 saatlik bir maraton yayınını gerçekleştirdi. Bazı sözde yetkililerin Kırım Tatarları arasında katılım oranının yüzde 60’ı bulacağına dair tahminleri doğrulanmadı. Bu bağlamda, temsilcilerin seçim öncesi kampanyası sırasında dini siyaset ile birleştirmeye karar veren ve Kırım Tatarlarına seçimlerde oy kullanma çağrısı yapan Kırım Müftülüğü'nün çabaları da boşa çıktı.
 
İşgal edilen Kırım’da 18 Eylül tarihinde düzenlenen yasa dışı seçimlere katılım oranı Kırım Tatarları arasında oldukça düşük oldu.
 
Bir yerel seçim komisyonu başkanı Natalya Koçetkova, konuyla ilgili yaptığı açıklamada,“Ukrayna’dayken seçimlere katılım oranı yüzde 60-64 düzeyinde oluyordu. 2014 yılında yapılan referandumda da katılım oranı yüksekti. Şimdi ise etkinlik düştü. Kırım Tatar nüfusu oy kullanmıyor. Ukrayna’dayken onlar seçimlere katılıyordu, sonra ise katılmamaya başladılar. Bundan dolayı katılım oranı da düştü. Seçim bölgemizde toplam olarak 1300 seçmen var, bunların üçte biri Kırım Tatarı, ama aralarından seçimlere yaklaşık 10 kişi katıldı. Genel olarak Kırım Tatarları sakin davranıyor, herhangi protesto eylemi de düzenlemiyorlar"dedi.
 
Rusya’nın düzenlediği yasa dışı seçimleri görmezden gelme, Kırım’ın Rusya tarafından işgalini kabul etmeyen ve böylece protesto bildiren Kırım Tatarlarının çoğunluğunun bilinçli tutumu olarak nitelendiriliyor.
 
Daha önce Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Kırım Tatarlarının Kırım’daki yasa dışı seçimleri boykot ettiğini bildirerek seçimlere katılmayanlara teşekkür etti. Kırım Tatarlarının seçimleri boykot ettiğini Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov da kaydetti.
 
Bilindiği gibi Rusya’da 18 Eylül tarihinde Devlet Duması seçimleri gerçekleştirildi.
 
Rusya, Rus parlamentosu seçimlerini işgal ettiği Kırım’da da yasa dışı olarak düzenledi. Seçimlerde 255’i parti listeleri, 255’i şahsi (bağımsız) adaylıkla 450 milletvekili seçilecek. Söz konusu milletvekilli arasında, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da yasa dışı olarak seçilecek milletvekilleri de yer alacak. İşgalci yönetim, yarımadada 1207 seçim bölgesinin faaliyet gösterdiğini ileri sürdü.
 
Dünyanın çoğu ülkesi Rusya’nın Kırım’da düzenlediği seçimlere gözlemci göndermeyi reddetti. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ve Avrupa Hukuk Yoluyla Demokrasi Komisyonu ya da daha çok bilinen adıyla Venedik Komisyonu da işgal edilen yarımadadaki seçimleri gözlemlemeyi reddetti.
 
Ukrayna, Rusya’nın Ukrayna toprağında düzenlediği seçimleri kınayarak dünyadaki ülkelere, Kırım’ın işgalini tanımama politikasını sürdürerek seçimlerin sonuçlarını tanımama çağrısı yaptı.
 
Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, yasadışı seçimlerin düzenlenmesinden önce Kırım sakinlerine seslenerek 18 Eylül tarihinde işgal edilen yarımadada da düzenlenen Rusya Devlet Duması seçimlerini boykot etme çağrısında bulundu. Çubarov, geçici olarak işgal edilen Kırım’da yasadışı olarak Rus parlamento seçimlerinin düzenlenmesinin, sözde “Kırımlı milletvekilleri” yanı sıra Rusya Devlet Duması’nın tamamının yasallığından şüphelenilmesine yol açtığını kaydetti.

QHA


PAYLAŞ