Türk Ocakları Genel Merkezi İstanbul’un Fethi’nin 562. Yıldönümünü bir Türk Müziği konseriyle kutladı. Ankara Milli Kütüphane Konferans ve Konser Salonu’nda düzenlenen “29 Mayıs Fetih Günü Konseri”ne katılım yoğundu.

 

FATİH SULTAN MEHMET BİZLERE YOL GÖSTERMEYE DEVAM EDİYOR

 

Türk Ocakları Genel Merkezi’nin destekleriyle faaliyet gösteren Türk Müziği Topluluğu’nun tertiplediği katılanlara bir Türk sanat müziği ziyafeti yaşattı. İstanbul şarkılarının ağırlıkta olduğu programın açılışında Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz, Fetih konulu bir konuşma yaptı. İstanbul’un o güne kadar Türklerin “Kızıl Elma”sı olduğunu ifade eden Genel Başkan Öz, İstanbul’un Fethi’nin çok büyük tarihi öneme sahip olduğunu ifade etti. Fatih Sultan Mehmed’in hayatından kesitler sunan Öz, Fatih’in karakter, bilgi, donanım, vizyon noktasında çok sağlam olduğunu ifade etti. Bilgi ve ileri görüşü olmayan bir liderin böyle büyük işler başaramayacağını da ekleyen Genel Başkan Öz, Fatih’i tarihimizde çok önemli kılan unsurların başında bunların geldiğini söyledi. İstanbul’un Fetih’ten sonra imar edilişi ve Türk-İslam medeniyetinin kalbi haline getirilişine de değinen Öz, şehrin nüfuslandırılmasında da Fatih’İn büyük çabalar sarf ettiğini belirtti. Genel Başkan Öz sözlerine şöyle devam etti: “Fatih’ten, onun fetih ve büyük cihad anlayışından bugünkü kuşakların öğreneceği çok şey var: Hayatını milletine, dinine ve insanlığa adamış, çok dil bilen, tarih, coğrafya, askerlik bilgisinin yanında dinî ve müspet bilimlerde zengin bir donanıma sahip olan, sanatın hamisi, divan sahibi bir şair olarak Türk ve dünya tarihinin kaydettiği en büyük şahsiyetlerden biridir büyük Fatih. Azmi, kararlılığı, çalışkanlığı, büyük hedefler peşinde koşması ile bizlere yol göstermeye devam ediyor.” Genel Başkan Öz, konseri tertipleyenlere teşekkür ettikten sonra kürsüden ayrıldı ve konsere geçildi.

 

TÜRK SANAT MÜZİĞİ ZİYAFETİ

 

Şef Gürkan Avşar’ın yönettiği Türk Ocakları Genel Merkezi Türk Müziği Korosu muhteşem eserler icra etti. Konserde ayrıca misafir sanatçı olarak Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi Burhan Kul da sahne alarak bazı eserleri yorumladı. Konserin son kısmında ise Fetih Marşı ve Mehter Marşları icra eden koroya Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz ve yönetim kurulu üyeleri de sahneye çıkarak eşlik ettiler. Program daha sonra çiçek ve plaket takdimleriyle sona erdi.

 

Haber: Emre Kartal
Fotoğraf: Derviş Ulaşhan Eraslan

PAYLAŞ

Resim Galerisi