Irak Türkmen Cephesi (ITC) lideri Erşat Salihi, Irak'ın başkenti Bağdat'ta, Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva ile görüştü. Bağdat'taki Türkmen Cephesi ofisinde görüşen ikili, Irak ve Azerbaycan arasındaki iş birliğini ve Irak Türkmenlerinin durumunu ele aldı. 

Erşat Salihi'nin sosyal medya hesabında yapılan açıklamada"Azerbaycan MV Ganire Pashayeva ITC’yi ziyaret etti. ITC Lideri Erşat Salihi Azerbaycan Mv.Ganire Paşeyeva’yı bugün Bağdat ofisinde kabul etti. Görüşmede genel durumlar Irak ve Azerbaycan halkının arasındaki ilişkileri iki tarafa hizmet eder şekilde güçlendirme konuları ele alındı." denildi. 

Ganire Paşayeva ise resmi Twitter hesabında "Aylar sonra yeniden Irak'ta, Bağdat'ta. Uluslararası konferansta konuşma yapmak için geldiğim Irak'ta bizi büyükelçimiz aziz kardeşimiz Fevzi Ekrem Terzioğlu karşıladı. Özlemiştim Bağdat'ı, Kerkük'ü, Telafer'i, Necef'i, Kerbela'yı, Dicle'yi, Fırat'ı ve en önemlisi buradaki bacı kardeşlerimizi." şeklinde açıklamalarda bulundu.

ITC lideri Erşat Salihi daha sonra Birleşmiş Milletlerin Irak temsilcisi ile görüşerek Irak Türkmenlerinin sorunlarını ele aldı. Salihi'nin Twitter hesabında yapılan açıklamada "ITC Genel Başkanı Erşat Salihi , BM Irak Temsilcisi Kobiç ile bir araya gelerek Kerkük ve diğer Türkmen bölgelerinin siyasi, idari ve güvenlik durumunu görüştü. Görüşmede Telafer, Yengice ve Bastamlı bölgelerine göçmenlerin geri dönmeleri için Deaş’ten kurtarılan bölgelerede sosyal hizmetlerin sağlanmasının gerekliliği,Diyale Türkmenlerinin güvenliğinin sağlanması ve Tuzhurmatu ilçesinde Türkmenlere karşı düzenlenen öldürme kaçırma ve ev yıkma olayları ele alındı.Salihi ayrıca seçimlere kadar Kerkük’te ortak yönetim kurulması gerektiğini belirtti."ifadelerine yer verildi.

Türk Yurdu Haber


PAYLAŞ