Yer: Türk Ocakları Galip Erdem Salonu

Tarih: 19.03.2016


Türk Ocakları Genel Merkezi’nin her hafta düzenlediği Ocakbaşı Sohbetlerinde bu hafta 104 yıllık tarihiyle Türk Ocakları'nın son dönem çalışmaları "1986'dan günümüze Türk Ocakları" başlığıyla değerlendirildi. Sohbete konuşmacı olarak uzun yıllar Türk Ocakları yöneticiliği yapan hâlihazırda Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı olan Prof. Dr. Orhan KAVUNCU katıldı. Sohbetin açılış konuşmasını Türk Ocakları Genel Merkez Denetleme Kurulu Üyesi Yrd. Doç. Dr. İbrahim Atabey yaptı.

 

“DÜŞMAN İLK OLARAK TÜRK OCAKLARI VE İTTİHAT VE TERAKKİ’Yİ ZAPT ETTİ”

 

“Tereciye tere satmak gibi olacak çünkü 86 sürecini yaşayan ve Türk Ocakları’nda yeni dönemi başlatanların çoğu burada beni dinliyorlar” sözleriyle konuşmasına başlayan Kavuncu, Türk Ocakları tarihinin ve Türk Yurdu dergisinin çokça çalışıldığını fakat yeni dönemin yeterince bilinmediğini söyledi. Bu noktada Türk Ocaklarına insafsızca saldırıların bulunduğunu ve bu saldırıların art niyet taşımadığı sürece cahilliği yansıttığını ekleyen Kavuncu, eğer yeterli bilgilendirme olursa durumun aydınlatılabileceğini anlattı. Kavuncu,  104. Yılını kutlayacağımız Türk Ocakları, 25 Mart 1912 yılında kurulmasının ardından 1919 yılında İngilizlerin İstanbul’u işgali sırasında zapt ettikleri ilk iki binanın Türk Ocakları ve İttihad ve Terakki partisi olduğunu aktardı.

 

“TÜRK OCAKLARI 1950’Lİ YILLARDA YÜKSELİŞE GEÇMİŞTİ”

 

1931’e gidilen süreçte ülkenin en büyük sivil toplum kuruluşunun Türk Ocakları olduğunu söyleyen Kavuncu,  270 civarı şubesi olduğunu söyledi.  Çeşitli sebeplerden ötürü 1931 yılında Türk Ocağı’nın kapatıldığını ve 1949 yılında kapatılma sürecinde aktif olan kişiler tarafından, Hamdullah Suphi öncülüğünde tekrar açıldığını söyleyen Kavuncu, 1944’ün Türk milliyetçilerine çok büyük bir darbe vurduğunu ve milliyetçilerin dernekler altında toplanarak devam ettiklerini ekledi. Kavuncu,  “1951 yılına kadar kapatılma noktasına kadar gelen Türk Ocakları, 1954 yılında Türk Yurdu dergisinin yayınlanmasıyla tekrar yükselişe geçmiştir” dedi. Kavuncu, 60 ihtilalinden sonra tekrar kapatılma noktasına gelen Türk Ocakları’nın, Cemal Gürsel’in inisiyatifiyle kapanmaktan kurtarıldığını aktardı. Cemal Gürsel’in bu kararını Alparslan Türkeş’ten dinlediğini söyleyen Kavuncu, 70’li yıllara gelindiğinde kargaşa ortamının olduğunu ve Şehit Ertuğrul Dursun Önkuzu’nun cenazesinde yapılan yürüyüşün istikametinde bulunan Türk Ocakları binasının önünde atılan hükümet karşıtı sloganlar neticesinde, Türk Ocakları’nın polis tarafında basıldığını ve el konulduğunu ifade etti.

 

“12 EYLÜL MHP VE ÜLKÜCÜ KURULUŞLAR DAVASINDA, TÜRK OCAKLARI SUÇ ÖRGÜTÜ OLARAK TANIMLANDI”

 

Şube sayısının 7-8’e düştüğünü söyleyen Kavuncu, Bu süreçte Türk Ocakları’nın küçülen bir görüntü verdiğini söyledi. Kavuncu, Cezmi Bayram’ın o dönemde Ankara Şube başkanı olduğunu ve Tarihi Türk Ocağı binasını almak için çok uğraştığını ekledi. 73 senesinde Orhan Düzgüneş’in Genel Başkan olmasından sonra İdris Yamantürk’ün Türk Ocakları’na bir daire tahsis ettiğini belirten Kavuncu, Türk Yurdu dergisinin tekrar basılmasını ve şubelerin tekrar açılması gerektiğini, tefekkür hareketi başlatmak için hamle yapmaya karar verdiklerini, 80 darbesi neticesinde derneklerin kapatıldığını ve Türk Ocakları gibi bazı derneklerin faaliyetten men edildiğini ekledi. MHP ve Ülkücü Kuruluşlar davasında Türk Ocakları’na atanan savcının Ocak hakkında “ 1912’de kurulmuş suç örgütü” dediğini aktaran Kavuncu, ülkücülerin senelerce cezaevlerinde kaldığını, işkenceler gördüğünü ve avukatlarıyla bile görüşemediklerini söyledi.

 

“1986’DA YENİ DÖNEME GİRİLDİ”

 

1984 yılında sıkıyönetim kalktıktan sonra bir buçuk sene tüzük tadilatı yaptıklarını söyleyen Kavuncu, 1986 yılında Turgut Özal’ın katıldığı kurultayı yaparak yeni döneme başlandığını aktardı. Bundan sonraki süreçte Genel Merkez ve Ankara Şubesi’nin Ziraat Mühendisleri toplantı salonunda yaptıkları seminerlerin artık yetmez olduğunu ve buna binaen Cumartesi günleri Türk Kooperatifçileri Kurumunda konferans verdiklerini anlatan Kavuncu, Galip Erdem’e konferans sırası geldiğini ve konuşmasında “Ben buraya Türk milliyetçilerinin meselesini anlatmaya geldim. Türk milliyetçilerinin tek meselesi Türk milliyetçileridir” dedikten sonra konuşmasını bitirdiğini anlattı.

 

“TÜRK OCAKLARI 1912’DEN BERİ GÜNLÜK SİYASETİN DIŞINDA DURMAYI BAŞARMIŞTIR”

 

Çok kısa sürede üniversitesi olan şehirlerde şubeler açmaya başlayan Türk Ocakları’nın çok ciddi faaliyetler düzenlediğini aktaran Kavuncu, 1987 yılında Türk Yurdu dergisinin İstanbul şube tarafından tekrar yayınlanmaya başladığını 88 yılında ise basım işlemini tekrar genel merkezin üstlendiğini söyledi. Türk Ocakları’nın kuruluşundan bu yana herhangi bir siyasi parti mekanizmasına dahil olmadığını ve bugün 80 şubesi olduğunu söyleyen Kavuncu, Atatürk’ün ve Latife Hanım’ın Türk Ocakları ziyaretlerinde “Bu ocağı söndürenin ocağı sönsün” dediğini aktardı. Türk Milletinin Selçuklu Kartalı gibi tekrar semalarda uçacağını söyleyen Kavuncu, küresel adaleti tesis edecek tek kültürün Türk milletinde olduğunu söyledi ve Türk Ocakları’nın Türklük davasının sembölü olduğunu ekledi.  

 

Program soru cevap ve sohbetin ardından sona erdi.

 

Haber: Hasan GÜLER, Hilal Süyümbike MARAŞ


PAYLAŞ

Resim Galerisi