Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Emniyet Genel Müdürlüğü arasında yürütülen ‘Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği’ projesi kapsamında, Kazakistan’dan Çanakkale’ye gelen 10 polise, Türk meslektaşları dalış eğitimi verdi.
 

Türkiye’nin güvenlik alanında işbirliği yaptığı ülkelerdeki emniyet teşkilatları ile gelecekte gerçekleştirilecek ortak çalışmalara temel oluşturulabilecek uygun zemin hazırlanması ve bölgesel güvenlik sorunlarına koordineli mücadele anlayışının geliştirilmesi amacıyla 2013 yılından bu yana yürütülen proje kapsamında, 10 Kazak polis Çanakkale’ye geldi.

Kazakistan Polis Akademisi’nden görevlendirilen 10 kişilik uzman polis kursiyer grubuna, Çanakkale’de 2 haftalık ‘Temel Polis Dalgıç Eğitimi’ konulu çalışma düzenlendi. Yeniköy, Güzelyalı ve Arıburnu açıklarında dalgıçlık eğitimi alan kursiyerlere polisevinde düzenlenen törenle sertifikaları dağıtıldı. Kazak polislerden Binbaşı Zakiryanov Batyrbek, gazetecilere yaptığı açıklamada, kısa sürede güzel bilgilere sahip olarak ülkelerine döneceklerini söyledi.

KAZTR


PAYLAŞ