Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan’ın başkenti Kazan’da açılan Türk fotoğraf sanatçısı Tuna Akçay’ın ‘Anadolu Sevdası’ isimli sergisine gösterilen ilgi de bu umudu tazeledi.

Türkiye’nin Kazan Başkonsolosluğu binasında Perşembe akşamı yapılan sergi açılışında, ev sahibi Başkonsolos Turhan Dilmaç’ın yanı sıra çok sayıda Tatar, Rus ve Türk sanatsever hazır bulundu.

Sergi açılışında Sputnik muhabiri Fuad Seferov’un sorularını yanıtlayan fotoğraf sanatçısı Akçay “Sanat her zor anda kapıları açan bir anahtardır. Biz de samimiyetimizi, kültürel zenginliklerimizi sanatımızla aktarmaya çalışıyoruz. Bu zorlu süreçte asıl gerçeğin politika değil, insan samimiyeti, halkları oluşturan insanların muhabbeti olduğunu unutturmamak için sanatımızı gönül coğrafyamız Tataristan’ a taşıdık” dedi.

Akçay, “Yoğun bir Türk nüfusunun yaşadığı Rusya’ya Anadolu’nun kardeşliğini getirdik. Sanatın politikası olmaz, sanat politikaya alet de olmaz. Siyasi kopukluklar her zaman olabilir ama bizi insan yapan değerlerimizi, kültürümüzü insanlardan esirgemek hiç doğru olmaz. Bu nedenle Anadolu Sevdası başlıklı sergimizi Tataristan’a taşıdık. Savaşı değil; barış, kardeşlik ve huzur isteğimizi sanatımızla haykırdık” diye konuştu.

 

“Anadolu Sevdası” isimli sergisi Kazan’daki Türk Başkonsolosluğu sergi salonunda 3 Mart’a kadar mesai günlerinde saat 14.00-17.00 arası gezilebilecek.


PAYLAŞ