Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı, Ukrayna milletvekili Refat Çubarov, Kırım Tatar Milli Meclisi üyeleri, çeşitli ülkelerin diplomatik temsilcileri, bakanlar, Ukrayna milletvekilleri, sivil toplum aktivistleri ve kültür erbapları dahil olmak üzere 500’den fazla kişi Kiev’de 12 Temmuz tarihinde düzenlenen “Kırım.Direniş” adlı belgesel filminin tanıtımına katıldı.
 
Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin 2014 yılının Şubat ayında Rus askerleri tarafından işgalini konu alan filmin, işgalin ikinci yıldönümünde kamuya gösterilmesi planlanıyordu, ancak işgalin net tarihi belirlenmediğinden dolayı filmin tanıtımı yaz aylarına kadar ertelendi.

 

Ukrayna Enformasyon Politika Bakanlığı’nın tam desteğiyle benzer bir filmin çekilmesi fikrini ve filmin senaryosunu Ukrayna Enformasyon Politika Bakan Yardımcısı Emine Ceppar hazırladı.

Proje ile gurur duyduğunu anlatan Emine Ceppar, “Film, Kırım’ı konu alıyor. Sadece hepimizin hakkında bilgiye sahip olduğu  işgali değil, direnişi konu alıyor. Film, günümüze kadar daha iyi gelecek için mücadele etmeye hazır olan, bugüne kadar Ukrayna’yı bekleyen Kırım Tatarları ve Ukrainleri anlatıyor” dedi.

 

Filmin baş kahramanı ABD’li araştırmacı James (gerçek adı Austin Sharon), birçok halkın yaşadığı Kırım’daki etnik grupları araştırmak için yarımadaya geliyor. Burada James, Şubat-Mart 2014 tarihlerinde Rus “yeşil adamlarının” ortaya çıkışı ve Kırım’ın Ukrayna’dan ayrılması ile ilgili yasadışı “referandumun” tanığı oluyor. İki yıl sonra James, 2014 yılında Ukrayna’da neler olduğunu, tanığı olduğu olayları dünyaya anlatmaya karar veriyor. Filmde, yerel milis güçleri kılığındaki Rus askerlerine karşı koymaya çalışan sivil direnişe dikkat çekiliyor. 
ABD’li araştırmacı James, Kırım Tatar halkının liderleri başta olmak üzere Ukraynalı yurtseverlerin Kırım’da gösterdiği direniş için işgalci yönetimin günümüze kadar insan kaçırarak, insanlara işkence ederek, öldürerek, sert baskılarla intikam aldığını kaydetti.
 
Belgeselin yapımcıları, yönetmenlerine teşekkür eden Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Kırım’da meydana gelen olayların Rusya’nın Ukrayna’ya karşı işlediği suçlar hakkında susanlar ve bu suçları affedenler için bir ders olacağı ümidinde olduğunu belirtti.
Petro Poroşenko, şöyle konuştu: “Korkmadılar. Arkadaşlarının işgalci ordu tarafından öldürülmesine, 20’den fazla Kırım Tatarının kaybolmasına, vatanlarında yaşamak istediklerinden dolayı onlarca Kırım Tatarının hapse atılmasına rağmen korkmadılar… Kırım Tatarlarına, Ukrayna devleti çerçevesinde kaderini tayin etme hakkını vermek zorundayız. Kırım Tatarlarına bunu borçlu olduğumuz kanaatindeyim.”
 
Etkinlikte konuşma yapan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna Cumhurbaşkanı ve Ukrayna halkına seslenerek Kırım sakinlerinin ümitli olduğunu ve yarımadayı işgalden kurtarma konusunda Ukrayna yönetiminden net, kararlı adımlar beklediğini kaydetti.
 
Etkinliğe katılan, Eurovision 2016 şarkı yarışmasının galibi, Ukrayna Halk Sanatçısı unvanına sahip Kırım Tatar kökenli Ukraynalı sanatçı Camala, filmden çok etkilendiğini söyleyerek filmin, Kırım Tatar halkının iki yıl önce yaşadığı gerçekleri meydana çıkardığını belirtti.
 
Camala, “O zaman hiçbir şey yapamayacağımızı anlıyordum. Biliyor musunuz Tanrı’ya inanıyorum ve onun sayesinde Eurovision şarkı yarışmasında birinci olduğumuz düşünüyorum. Benim için Kırım Ukrayna idi, şimdi de Ukrayna ve Ukrayna olarak kalacak” dedi.
 
Tarafsız bir bilim adamı açısından anlatılan işgal kroniklerinin, seyircilere Kırım’ın işgal edilmesi ve yerel nüfus için sonuçları hakkında gerçek görüntü oluşturmasına yardımcı olduğu fikrini paylaşan Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, “Film, Kırım’ın sözde (Rusya’ya) “bağlanmasının”, aslında ise saldırı ve işgal olan olayların dramatiğini gösterdi” diye anlattı.

Etkinliğe katılan Ukrayna Kütür Bakanı Yevgeniy Nişçuk, filmden izlenimleri anlatarak şu şekilde konuştu: “Bu, gerçek iç direniş duygularını daha çok derinleştiren gerçekler. Başına kovuşturma, sürgün gibi facialar gelen halkın çok yıllar sonra neden yine bu duyguları hissetmesi gerekiyor?”

Filmin baş kahramanı, Kırım’daki olayların Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işlediği suçlar hakkında susanlar ve bu suçları affedenler için bir ders olacağı ümidinde olduğunu dile getirdi.

 

QHA


PAYLAŞ