Meclis binasında düzenlenen törende, Sosyal Demokrat Partisi Lideri Çınabay Tursunkulov, Kalkınma ve İlerleme Partisi Lideri Bakıt Torobayev, Kırgızistan Partisi Lideri Kanat İsayev ve Sosyalist Ata Vatan Partisi Lideri Ömürbek Tekebayev, koalisyon hükümetiyle ilgili anlaşmayı imzaladı.

120 sandalyenin bulunduğu mecliste Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'in kurucusu olduğu Sosyal Demokrat Partisi'nin 38, Kırgızistan Partisi'nin 18, Kalkınma ve İlerleme Partisi'nin 13 ve Sosyalist Ata Meken Partisi'nin 11 milletvekili var. Böylece dört partinin oluşturduğu koalisyon mecliste üçte iki çoğunluğa ulaşıyor.

"İstikrar, güven ve yeni fırsatlar" adını verdikleri hükümet programı üzerinde uzlaşan partilerin, başbakanlığa Temir Sariyev'i aday göstermeleri ve bu hafta içinde kabine üyelerini açıklamaları bekleniyor.

Kırgızistan'da 4 Ekim'de düzenlenen milletvekili seçimlerinde yüzde 7 barajını 6 parti aşmıştı.

Ülkede 7 Nisan 2010 tarihinde yaşanan ayaklanmanın ardından kurulan geçici hükümette Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı olarak görev yapan Temir Sariyev'in lideri olduğu Bayağı Doğan (Ak Şumkar) Partisi, Haziran 2010'da yapılan genel seçimlerde barajı aşamamıştı.

Meclis dışında kalan Sariyev, Cumhurbaşkanı Atambayev tarafından 24 Aralık 2011'de kurulan koalisyon hükümetinde meclis dışından ekonomi bakanlığı görevine getirilmişti.

Ülkede 4 Nisan 2014'de göreve başlayan koalisyon hükümetinin Başbakanı Coomart Otorbayev, eleştiriler üzerine 23 Nisan'da istifa etmiş, 5 yıl içinde kurulan 4'üncü koalisyon hükümetinin başına Temir Sariyev getirilmişti.

AL JAZEERA TÜRK


PAYLAŞ