Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Jeenbekov'un dün, 13 Aralık'ta gerçekleştirdiği Özbekistan ziyareti iki ülke arasında gelişen ilişkileri bir adım daha öteye taşıdı. Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev yaptığı açıklamada "Bizim Kırgızistan ile aramızda sınırlar olmaması gerekiyor. Biz ilişkilerimizi yeni bir seviyeye çıkarmalıyız. Biz birbirimize kalbimizi, bağrımızı açtık. Bundan dolayı, bugün ne sorun varsa çözüme ulaştırmamız lazım." ifadesinde bulundu.

Görüşmelerde 2018'de Özbekistan'da Kırgızistan Kültür günleri gerçekleştirileceği bildirildi. Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Jeenbekov ise Özbekistan'a Avrasya Ekonomik Birliği'nde ortak çalışma teklifinde bulundu. Cumhurbaşkanı Jeenbekov "Biz Avrasya Ekonomik Birliği'nde ortak girişim ve pazar araştırmalarında bulunabiliriz." ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanı Jeenbekov geçtiğimiz yılda iki ülke cumhurbaşkanlarının yarım yüzyılda alınamayan mesafeyi katettiklerini belirtti. Cumhurbaşkanı Jeenbekov, mevkidaşına hitaben "Bugün farkettim ki siz tüm kalbiniz ile iki ülke arasındaki tüm engelleri kaldırmaya çalışıyorsunuz. Biz bu amaca ulaşacağız. Son iki ayda çok şey halledildi." dedi. 

Ayrıca iki ülke "Yeni İpek Yolu" kapsamında Çin'in tasarladığı "Bir Kuşak, Bir Yol" projesinde de ortak hareket etmeyi amaçlıyor. İki ülke Özbekistan, Kırgızistan ve Çin arasında uzanacak bir demiryolu projesi için kolları sıvadı. Cumhurbaşkanı Mirziyoyev "Bugün Özbekistan, Kırgızistan, Çin arasındaki demiryolu inşaatını hızlandırma kararı aldık. Uzmanlar yıl sonunda Taşkent'te bir araya gelecek. Kırgızistan Cumhurbaşkanı da bu projenin uygulanmasına katkıda bulunacak." şeklinde açıklamalarda bulundu. 

Cumhurbaşkanı Jeenbekov da Kırgızistan'da kurulacak olan Kambar Ata- 1 HES baraj projesi için ortak çalışma gruplarının kurulduğu müjdesini verdi. Kambar Ata - 1 HES projesi Özbekistan'ın sabık Cumhurbaşkanı İslam Kerimov döneminde savaş sebebi sayılma noktasına kadar gelmişti.  Görüşmelerin sonunda iki cumhurbaşkanı ünlü Kırgız romancı Cengiz Aytmatov'un 89. doğum yıldönümünü kutladılar.

Kırgızistan ve Özbekistan ilişkileri Şavkat Mirziyoyev'in cumhurbaşkanlığı görevine gelmesi ile büyük bir dönüşüm yaşadı. Savaşa ve etnik çatışmalara gebe bölge şimdilerde ticaretin ve umudun merkezi durumunda bulunuyor.

Türk Yurdu Haber


PAYLAŞ