Kimliği belirsiz kişiler, 4 Kasım tarihinde Akmescit'in Saraylı Kıyat (Mirnoye) köyü yakınlarında bulunan Jigulina Roşça semtindeki caminin kapısını kırarak içeri girdi.

Kırım Müftülüğü Basın Servisi, olayın güvenlik sinyalizasyonunun kapalı olduğu bekçinin de görev yerinde bulunmadığı gündüz vakti meydana geldiğini, bekçinin olayı aynı gün akşam saatlerinde tespit ettiğini bildirdi.

İmam yardımcısı Emil Kadırov, kimliği belirsiz şahısların camiye büyük ihtimalle hırsızlık amacıyla girdiğini, herşeyi alt üst ettiğini, fakat alarm sistemi aküsünün dışında hiçbir şey götürmediklerini belirtti. Kilitli bağış kutusuna da boş olduğu için dokunulmadığı ifade edildi.

Kadırov, "Güvenlik kameralarımız yok. Sinyalizasyon sistemi var, fakat gündüz vakti bekçi onu kapatıyor. Kapıyı levyeyle kırmışlar. Camide değerli bir şey yoktu onun için sinyalizasyon sistemi aküsü dışında hiçbir şey kaybolmamış" şeklinde anlattı.

Camiye yapılan ilk saldırı değil

 

Söz konusu caminin semt sakinleri tarafından inşa ettirildiğini hatırlatan Kadırov, 2010 yılının sonunda inşaat halinde olan caminin kundaklanması sonucu binanın tamamen yandığını ve çatısının çöktüğünü ve semt sakinlerinin camiyi yeniden yaptırdığını, şimdi ibadete açık olduğunu ifade etti.

Geçtiğimiz günlerde Kırım'ın işgalci yönetimi, bir toprak protesto alanı olan Jigulina Roşça semtini yerle bir edeceğini açıklamasının ardından, söz konusu semtte evlerin ve geçici konutların yıkımına başladı.

Hükümetten garanti edilen araziyi alamayan insanlar, 2005 yılında bu semtte çadırlar kurup toprak protestosuna başlamıştı. Buradaki toprak protestosu katılımcılarının yarısı Slav, yarısı da Kırım Tatarları.

Zamanla bu yerde evler inşa edilmeye başladı ve bugüne kadar yüze yakın bina kuruldu. Evlerin büyük bölümünün inşaatı da neredeyse tamamlandı. İnşaatı tamamlanan 17 evde çocuklu aileler oturmakta. Bunun dışında eylemciler, kendi paraları ile bu semtte habere konu olan camiyi de yaptırmıştı. Jigulina Roşça’da toplam 391 toprak protesto katılımcısı bulunuyor.

QHA


PAYLAŞ