Kırım Rus yönetimi Başbakan Yardımcısı Ruslan Balbek’in Kırım Tatar Milli Meclisi’nin terör örgütü olarak tanıma olasılığı ile ilgili açıklamasını ve Kırım Rus yönetimi Savcısı Natalya Poklonskaya’nın Kırım’da faaliyet gösteren medya kuruluşlarına, "Kırım Tatar Milli Meclisi" terimini kullanmama talimatını yorumlayan KTMM Başkanı Refat Çubarov, Ukrinform haber ajansına yaptığı açıklamada, “Rusya’nın işgalci politikasını doğrudan uygulayan kişiler tarafından gerçekleştirilenler dahil günümüzde Kırım’da meydana gelen olayların çoğu, normal sağlam toplumda tartışmaya uygun değil. Kendisini Kırım savcısı olarak adlandıran Poklonskaya, Lahey Mahkemesi’nde sanık sandalyesinde yer alacak adaylardan biri” dedi.

Çubarov, “Rus yönetimi, KTMM’yi terör veya aşırıcı örgüt olarak ilan edebilir. Onlar, normal çağdaş toplum için kabul edilemez olan birçok şey yapıyor” diye konuştu.

Daha önce Kırım’da faaliyet gösteren medya kuruluşlarına, Kırım Tatar Milli Meclisi terimini kullanmama talimatı verildi.

Kırım’ın medya kuruluşlarına Kırım İç Politika ve Enformasyon Bakanlığı’ndan ilgili yazının gönderildiği bildirildi. Bu yazıda, Kırım Savcısı Natalya Poklonskaya’nın yarımadada ‘Meclis’, ‘Meclis yönetimi’ ve ‘Kırım Tatar Milli Meclisi’ adı ile tescil olan kuruluşların olmadığını belirttiği kaydedildi.

QHA

C


PAYLAŞ