Kırım Tatar Teşkilatları Platformu tarafından Ankara'da Anadolu (Tandoğan) Meydanı'nda düzenlenen Matem Mitinginde yurdun dört bir yanından gelen Kırım Tatar Türkleri tek yumruk oldu

Kırım Türkleri, Stalin tarafından 18 Mayıs 1944'de tren vagonlarına üst üste bindirilerek, Öz yurtlarından Sibirya içlerine zorla sürgün edilişlerini andılar. Binlerce kişinin hayatını kaybedip, sakat kaldığı sürgün'ün üzerinden geçen 72 yıl sonrasında bile direnişlerinde ve haklı davalarından geri adım atmayan Kırım Tatarları, Kırım Tatar Teşkilatları Platformu tarafından organize edilen ve "Matem Mitingi" olarak adlandırılan protesto gösterisinde Ankara'da Anadolu Bulvarı'nda buluştular.

Yurdun dört bir yanından gelen Kırım Tatar teşkilatlarının yanı sıra, halen devam eden "8. Qırım Yaşlık Qurultayı" için dünyanın pek çok yerinden gelen genç delegeler de katıldılar.

Kırım Tatarları süregelen milli davaları ile Rusya'nın Kırım'ı yeniden işgaline duydukları öfkeyi ve haksızlığı dünyaya duyurmak için yaptıkları demokratik eylemlerden biri olan bu mitingde işgalci Rusya'ya karşı tek yumruk oldular. Meydanda Kırım bayrakları ile birlikte Türk bayrakları da dalgalandı.

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Tuncer Kalkay mitingde yaptığı konuşmada, “Davalarında asla yılgınlık göstermeyeceklerini ve bu davaya Kırım Tatarlarının yaşadığı her yerde dünyaya duyurmaya devam edeceğiz”,dedi. Mitingde ayrıca Ukrayna Ankara Büyükelçisi Sergiy Korsunkiy'in yanı sıra Kırım Tatar Milli Meclis Üyesi Gayan Yüksel'de konuştu.

Miting alanında toplanan kalabalık kitle sık sık Rusya'yı sloganlar atarak protesto etti.

Mitingin en ateşli konuşmasını yapan Emel Kırım Vakfı Başkanı ve Kırım Tatar Mili Meclisi Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay oldu. Karatay “Bu güne kadar devam eden baskılara boyun eğmedik ve bundan sonrada eğmeyeceğiz. Toplumu magazin haberleriyle uyutmaya çalışıyorlar, uyumayın!.. Sizler Kırım Tatar gençleri olarak bu davanın yılmaz bekçileri olacaksınız ve biz bu haklı davamızda kazanacağız" dedi.

Yapılan konuşmaların yanı sıra, Kırım Tatar gençleri günün mana ve önemine vurgu yapan yırları/şiirleri seslendirdiler.

Sürgün şehitlerinin de anıldığı Matem Mitinginde Kırım Tatarlarına destek amacıyla gelen pek çok sivil toplum kuruluş temsilcileri de yer aldı. Miting alanında çok sayıda Nogay Türkü'de yer alarak bu milli davaya desteklerini gösterdiler.

Miting alanındaki programın bitmesinin ardından Kırım Tatar teşkilatlarının temsilcileri Anıtkabir'de Atatürk'ün huzurunda saygı duruşunda bulundular.

Türk Yurdu Haber


PAYLAŞ