Yunus Emre Enstitüsü - Üsküp Türk Kültür Merkezi, tarafından Makedonya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Personeline yönelik Türkçe kursları düzenliyor. Yoğun istek üzerine düzenlenen kurslar 2015/2016 eğitim yılında da devam ediyor.

Dışişleri Bakanlığı personeline yönelik Türkçe kursların başlaması vesilesiyle bugün Dışişleri Bakanlığı'nda program düzenlendi. Programa Dışişleri Bakanlığı Diplomat Akademisi Başkanı Adelina Marku, Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçiliği Müsteşarı Anıl Özge Ertay, Yunus Emre Enstitüsü - Üsküp Türk Kültür Merkezi Müdürü Mehmet Samsakçı, Yunus Emre Enstitüsü - Üsküp Türk Kültür Merkezi Eğitim Koordinatörü Furkan Kurt, Türkçe Okutmanı Ergin Baki, Türkçe öğrenmek isteyen diplomatlar ve bakanlık çalışanları katıldı.

En Aktif Kültür Merkezi

Dışişleri Bakanlığı Diplomat Akademisi Başkanı Adelina Marku, yaptığı açılış konuşmasında Türkçe kurslarına gösterilen yoğun ilgiden memnun olduğunu ifade etti.Sözlerinin devamında Adelina Marku, "Yunus Emre Enstitüsü - Üsküp Türk Kültür Merkezi, Üsküp'te en aktif kültür merkezidir. Çünkü hemen hemen her hafta bir faaliyet gerçekleştiriyorlar. Türkçe kurslarına katılanlar da bu kültür sanat etkinliklerine katılarak Türkçelerini geliştirebileceklerdir." dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçiliği Müsteşarı Anıl Özge Ertay, Makedonya Dışişleri Bakanlığında Türkçeyi öğrenmeye yoğun ilginin olmasından gurur duyduklarını ifade ederek tük kursiyerlere başarılar diledi.

Amaç Türkiye'yi Tanıtmak

Açılış konuşmalarında söz alan Müdür Mehmet Samsakçı, "Yunus Emre Enstitüsü Türkçeyi,Türk Tarihini, Türk Medeniyetini, Türk Sanatını ve en genel manada Türkiye'yi tanıtmak, Türkçeyi öğretmek, konuşturmak, sevdirmek amacıyla yola çıkmış, kültür diplomasisini baz almış bir inisiyatiftir." dedi.Sözlerini devamında Müdür Samsakçı, "Ben bir akademisyenim. Dış politikadan çok anlamam. Ama gördüğüm ve izlediğim kadarıyla Türkiye ile Makedonya ilişkileri mükemmel seviyede. Türkiye de, Makedonya da ciddi atılımlar yapmakta olan, gelişmekte ve büyümekte olan iki güzel ülke. Dolayısıyla Türklerin Makedonca öğrenmeleri veya Makedonların, Arnavutların ve Türkçe bilmeyenlerin Türkçe öğrenmeleri kadar doğal ve güzel bir şey olamaz. Zira iki ülke buluştukça, iki ülke ortak çalışmalar yaptıkça, iki ülke insanlarının karşı tarafın dilini öğrenmesi önem arz ediyor." ifadelerini kullandı.

"Türkçe, Size Çok Değerli Kapılar Açacaktır"

Müdür Samsakçı son olarak da "Türkiye büyüdükçe, Türkiye marka oldukça, Türkçe de önem ve değer kazanıyor. Dolayısıyla önümüzdeki süreçte alacağınız Türkçe formasyonu umarım size çok anlamlı ve çok değerli kapılar açacaktır." diyerek konuşmasını tamamladı.Kursiyerlere Türkçe öğretecek olan okutman Ergin Baki yaptığı konuşmada, Türkçeyi adım adım öğreneceklerini ifade ederek "Türkçeyi öğrendikten sonra, Türkiye'ye tatile gidebilir, konuşabilir ve Türklerle rahatlıkla anlaşabilirsiniz." dedi. Yunus Emre Enstitüsü - Üsküp Türk Kültür Merkezi Eğitim Koordinatörü Furkan Kurt ise kursiyerlere Türkçe kursu dışında Yunus Emre Türk Kültür Merkezini de ziyaret ederek oradaki kütüphaneden ve diğer fırsatlardan yararlanmalarını istedi.

Yunus Emre Enstitüsü - Üsküp Türk Kültür Merkezi sadece Dışişleri bakanlığına değil aynı zamanda İçişleri Bakanlığına, Savunma Bakanlığına, Halkbank ve TAV personeline yönelik de kurumsal manada Türkçe kurslar sunmaktadır. 

Yeni Balkan 

H


PAYLAŞ