Yer: Türk Ocakları Genel Merkezi

Tarih: 21.03.2016


Türk Ocakları Genel Merkezi Hanımlar Kurulu'nun her ay düzenlediği Mart ayı bursiyer yemeğinde " Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği" konuşuldu. Bursiyer öğrencilerin ve Hanımlar Kurulu üyelerinin katılım sağladığı yemeğin ardından sohbete geçildi. "Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği" başlıklı konuşmayı Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suna Başak gerçekleştirdi.

 

Başak, kadın ve erkeğin toplumsal hayatta eşit olduğunu ve eşitliğin adaleti sağladığını söyledi. Kadın-Erkek konusunda ön yargılarımız yüzünden eşitsizliğin meydana geldiğini belirten Başak, ön yargılarımızdan dolayı kadınların erkeklerden yetersiz ve değersiz olduğu fikrinin ortaya çıktığını söyledi.

 

Kadının sosyal, kültürel, ekonomik ve politik hayata katılımını doğrudan kısıtlayan bir uygulama olmamasına rağmen kadına cinsiyete dayalı ayrımcılık yapıldığını belirtti.

 

Başak, yapılan araştırmalara göre ülkemizin toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda fırsat eşitliğini sağlayamadığını ve istatistiksel verilere göre geride olduğumuzu söyleyerek, kadının kamusal alanda, siyaset alanında daha aktif olarak katılım göstermesiyle fırsat eşitliğinin sağlanacağını söyledi.

 

Haber: Derviş Ulaşhan ERASLAN


PAYLAŞ

Resim Galerisi