Kazinform tarafından yapılan haberde ülkenin önde gelen iş dünyası ve yatırımcılarıyla yaptığı görüşmede konuşan Nazarbayev, Kazakistan ve BAE arasında ekonomik ilişkilerin yanında Astana’da yapılacak olan Suriye görüşmeleri hakkında bilgi verdi. Suriye görüşmelerine ev sahipliği yapmanın, bölge barışına bir katkı olacağını düşündüğünü ifade eden Nazarbayev, İran cumhurbaşkanı ve Suudi Arabistan kralı arasında ilişkileri geliştirmek adına bir dizi görüşmeler yaptığını söyledi.

 

İslam dünyasının ikiye yarılıp bölünmesine müsade edilemeyeceğini, bu nedenle müslüman ülkeler arasındaki birliğin teknoloji, bilim ve teknik alanda yapılacak ortaklıklara bağlı olduğunu vurgulan Nazarbayev, bir zamanlar İslam dünyasının ilim ve teknolojide dünyanın önünde gittiğini bu yüzden yine gelecek adına bilimsel gelişmelerin merkezi haline gelinmesinin önemine dikkat çekti.

 

Toplantıya katılan iş dünyası temsilcilerine Kazakistan’ın yatırım imkanlarını anlatan Nazarbayev, işadamlarını ülkesine yatırım yapmaya davet etti.


PAYLAŞ