Yer: Türk Ocakları Genel Merkezi

Tarih: 11.10.2015


Merhum Nevzat Kösoğlu önce kabri başında sonra da yapılan panelle anıldı. Kabri başındaki anmaya Türk Ocakları Onursal Genel Başkanı Nuri Gürgür, Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Prof. Dr. Orhan Kavuncu ve ocaklılar katıldı.

 

Türk Ocakları Genel Merkezi’nin düzenlediği ve bir gelenek haline gelen Ocakbaşı Sohbetleri’nin bu haftaki programında  “Gökalp'ten Kösoğlu'na: Türk Düşüncesinde Milliyetçilik” adlı sohbet gerçekleştirildi. Katılımın çok yoğun olduğunu programın açılış konuşmasını Nevzat Kösoğlu’nun yeğeni YTÜ Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Melek Özyetgin yaptı.

 

Katıksız Bir Türk Milliyetçisi

 

Özyetgin, konuşmasına programı düzenleyenlere teşekkür ederek başladı. Kösoğlu’nun fikirlerine ve söylediklerine bugünlerde daha çok ihtiyacımız olduğunu ifade eden Özyetgin, amcası Kösoğlu’ndan kıblesinden şaşmayan, zihni kararlı ve cesur birisi olarak bahsetti. Kösoğlu’nun Kösoğlu yapanın ilmî birikimi ve karakteri olduğunu dile getiren Özyetgin, “Nevzat Bey katıksız bir Türk Milliyetçisiydi” dedi. Kösoğlu’nun Türk milli düşüncesinin muhtevasını zenginleştirdiğini söyleyen Özyetgin, “O adını Türk kültürüne altın harflerle yazdırdı” dedi.  Bu etkinliğin bizi biz yapan değerleri hatırlatacağını dile getiren Özyetgin, Nevzat Kösoğlu’nun yeri doldurulamayacak bir değer olduğunu ifade ederek konuşmasına son verdi.  Prof. Dr. Melek Özyetgin’in açılış konuşmasının ardından panele geçildi. Panelin oturum başkanı olan Prof. Dr. Orhan Kavuncu, Kösoğlu hakkındaki görüşlerini ifade ederek mikrofonu panelist Hüseyin Raşit Yılmaz’a bıraktı. Yılmaz, Kösoğlu’nun çok önemli bir mütefekkir ve bir “dirhem adam” olduğunu belirtti. Onun son dönemine denk gelen bir nesil olduklarını ifade eden Yılmaz, “Kösoğlu’nun ilminden ve ışığından daha fazla yararlanabilirdik” dedi. Nevzat Kösoğlu’nun olaylara günlük perspektiften bakmadığını belirten Yılmaz, “ O sırtını binlerce yıllık Türk tarihine dayamış ve o rahatlıkla davranan bir kişiydi, milliyetimizin güzel geleceğinden emindi” ifadelerini kullandı.  Hüseyin Raşit Yılmaz’ın ardından Prof. Dr. Mehmet Özden söz aldı.

 

“Üniversite Dışında Üniversite”

 

Özden, Ziya Gökalp, Erol Güngör ve Nevzat Kösoğlu için Anadolu taşrasının sesi olarak görülürler ifadesini kullandı. Gökalp, politik olanla akademiğin sentezini gerçekleştirmeye çalıştı diyen Özden, “Salt siyaset bir kişiyi politikacı, sokak hatibi yapar, salt akademik gayret, Fildişi Kuleye hapseder, Gökalp, Güngör ve Kösoğlu bu ikisini birleştirdi” dedi.  Gökalp için bir külliyedir diyen Özden, “O farklı konularda ciddi ve tespitler ve tartışmalar yaptı, Osmanlı hürriyetçiliğinin boş bıraktığı alanlara yöneldi, bunu önemsemek gerekir” dedi. Erol Güngör için bir akademidir ifadesini kullanan Özden, Nevzat Kösoğlu içinse “Üniversite dışında üniversite” tanımını yaptı.

 

 

Aksiyon Adamı Kösoğlu

 

Son olarak söz alan Doç. Dr. Serdar Sağlam, Ziya Gökalp’ten günümüze bir asır geçtiğini ve hâlâ bir fikri çizginin devam ettiğini ifade ederek konuşmasına başladı. Gökalp’in yaşadığı dönemi değerlendiren Sağlam, “O dönemde devlet yıkılmak üzere toplumda ciddi bir kırılama var şartlar oldukça ağır” ifadesini kullanarak Gökalp’in o dönemde dahi sosyolojik araştırmalar yaptığını ve Osmanlı’da müfredata sosyolojiyi koydurduğunu belirtti. Gökalp’in olaylara sistematik olarak yaklaştığını da belirten Sağlam, “O, sorunları maddeler halinde belirtmiş ve yine çözümleri maddeler halinde önermiştir” dedi. Sağlam, Mümtaz Turhan’ın da çalışmalarına değinerek, Turhan olaylara her zaman bilim penceresinden bakmış ve bunu sürekli teşvik etmiştir ifadesini kullandı. Nevzat Kösoğlu’nun millet, kültür ve milliyetçilik hususundaki görüşlerine de değinen Sağlam, Kösoğlu’nun Türklük üzerine önemli çalışmaları olduğunu ve Türk Dünyası ile yakından ilgilendiğini de ifade etti.

 

Mesaisini Türklüğe Harcayan Bir İnsan

 

 

Doç Dr. Serdar Sağlam’ın konuşmasının ardından oturum başkanı Prof. Dr. Orhan Kavuncu kapanış konuşması için mikrofonu aldı. Nevzat Kösoğlu’nun hem fikir hem de aksiyon adamı olduğunu belirten Kavuncu, Kösoğlu’nun Türk kültürüne katkılarını anlattı. Kösoğlu’nun Türk Dünyasından gelen öğrencilere büyük bir ilgi ve alaka gösterdiğini belirten Kavuncu, Sovyetlerin dağılmasının ardından Türk çocuklarının Türkiye’de eğitim görmesi konusunda Türk Ocakları ve Nevzat Kösoğlu’nun büyük payı olduğunu da sözlerine ekledi. Kösoğlu’nun üniversite dışında bir üniversite olduğunu belirten Kavuncu, onun durmadan yorulmadan çalıştığını ve Türklüğe hizmet için mesai harcadığını belirtti. Prof. Dr. Orhan Kavuncu’nun konuşmasının ardından program sona erdi. 


PAYLAŞ

Resim Galerisi