Yer: Türk Ocakları Genel Merkezi

Tarih: 21.12.2013


Ocakbaşı Sohbetinde Suriye ve Lübnan Türkleri konuşuldu.

Program Türk Ocakları Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet ŞAHİNGÖZ’ün açış konuşması ile başladı. Sn. ŞAHİNGÖZ bu hafta ki sohbet başlığı olan kayıp Türklerden kastın Ortadoğu’da mevcut olan Türk varlığının yok algılanmasından ve ciddi bir asimilasyona maruz kalmalarından dolayı olduğunu ve hemen sınırlarımızın dibinde 100 yıl öncesine kadar aynı isimleri ve aynı pasaportları paylaştığımız Türkler var bunların varlığı görmezden geliniyor. Suriye’de ve Lübnan’da Türk olduklarını bilen ama Türkçe bilmeyen soydaşlarımız var, bunun en canlı örneğini Suriye’de görmekteyiz Suriye’de 3.5 milyon Türk olduğunu ama bunların sadece 1.5 milyonunun Türkçe bilmekte olduğunu belirten Sn. ŞAHİNGÖZ daha sonra konuşmacıları takdim ederek sözlerine son verdi.

Dr. Muhammed FAKI; dinleyicilere ve kendilerine verdiği desteklerden dolayı Türk Ocaklarına teşekkür ederek konuşmasına başladı.
Dr. FAKI; Lübnan Türklerinin tarihi hakkında net bir bilgi olmadığını ancak genel kanı olarak bölgeyi kontrol etmek amacı ile Memluklular tarafından bölgeye getirildikleri tahmin edildiğini ve Osmanlı Devletinin çekilmesi ile Lübnan’da Türklerin yalnız kaldıklarını belirtti.

Lübnan’da Türklerin halen 4 topluluk olarak hayatlarını sürdürdüğünü bunların Akkar, Baalbek, Giritli ve Beyrutlu Türkler olduklarını aktardı.
Akkar Türkleri, Lübnan’daki en eski Türk topluluğudur. Nüfusları 5300 kişi civarındadır. Baalbek Türklerinin nüfusu 320 kişi, Girit’in Yunanlılar tarafından işgalinden sonra Lübnan’a gelip yerleşen Girit göçmeni Türkler ve Beyrutlu Türkler olarak bilinenler de daha çok ekonomik nedenlerle Mardin yöresinden göç eden Türklerdir ve nüfusları 20.000 civarındadır....


PAYLAŞ