Yer: Türk Ocakları Genel Merkezi

Tarih: 25.10.2014


Türk Ocakları Genel Merkezi’nin her hafta düzenlediği Ocakbaşı Sohbetleri’nde bu hafta 12 Eylül Darbesi bağlamında Ülkücü Edebiyat tartışıldı.

Planlanan programa göre oturum başkanlığı yapacak olan Doç. Dr. Mümtaz Sarıçiçek’in rahatsızlığı sebebiyle katılamaması sebebiyle oturum başkanlığını Türk Ocakları Denetim Kurulu üyesi Yrd. Doç. Dr. İbrahim Atabey yaptı. Konuşmacılar ise Lütfü Şehsuvaroğlu ve Veysel Tekelioğlu’ydu.

Atabey yapmış olduğu açış konuşmasında “12 Eylül ve Ülkücü Edebiyat” dosya konulu Türk Yurdu dergisinde yapılan çalışmalardan bahsetti arından programa katılamayan Mümtaz Sarıçiçek’in dergideki tahlillerinden bir bölüm okuyarak üzerine değerlendirmeler yaptı. Ardından diğer konuşmacıları kürsüye davet etti. İlk konuşmayı Veysel Tekelioğlu yaptı.

Tekelioğlu konuşmasına 12 Eylül sürecindeki bazı anılarını anlatarak başladı. Sol, İslamcı ve Ülkücülerin tahlillerini yapan Tekelioğlu ardından dönemin Ülkücü edebiyatına değindi. Daha sonra Ülkücü edebiyattaki roman karakterlerini tahlil eden Tekelioğlu, hem olumlu hem de olumsuz yönlere değindi.

Ardından ikinci konuşmacı olan Lütfü Şehsuvaroğlu sözü aldı.

Şehsuvaroğlu konuşmasına Türk Yurdu dergisinin “12 Eylül ve Ülkücü Hareket” dosyası hakkında değerlendirme yaparak başladı. Dosya hakkındaki olumlu ve olumsuz eleştirilerini sunan Şehsuvaroğlu Ülkücü edebiyatın 12 Eylül’den çok önce meyveler vermeye başladığını ifade etti. 

Konuşmasında özellikle roman konusuna değinen Şehsuvaroğlu, Batı romanı ve bu kapsamda Rus edebiyatı üzerine değerlendirmeler yaptı. 

12 Eylül dönemi sol edebiyatını da değerlendiren Şehsuvaroğlu, solun bu edebiyatı görsellikle de süslediğini pek çok film ve dizinin yapıldığını ifade etti. Ülkücü edebiyatın da bu gibi faaliyetleri yapması gerektiğini ancak öncelikle edebiyatını çok daha zenginleştirmesi gerektiğini ifade etti. “Haklıya hakkını teslim etmek gerek” diyen Şehsuvaroğlu sol edebiyatın da gelişmişliğe değindi.

Şehsuvaroğlu şiir ve roman ilişkisinden bahsetti ardından kendisine ait “Bana Yaz Dedi Çağatay 12 Eylülü” şiirini okuyarak katılımcıları 12 Eylül sürecinin duygu dünyasına götürdü.

Ülkücü edebiyata katkı yapan isimlerden ve eserlerinden bahseden Şehsuvaroğlu hepsine ayrı ayrı teşekkür etti. Entellektüel birikimini sonuna kadar yansıtan dolu dolu bir konuşma yapan Şehsuvaroğlu edebiyat noktasındaki tavsiyelerini sunarak konuşmasını sonlandırdı.

Oturum başkanı Atabey’in değerlendirmesinin ardından soru – cevap bölümüne geçildi. Soru cevap bölümünde de edebiyat ve popüler kültür hakkında değerlendirmeler yapıldı. Ülkücü hareketin edebiyat ve sanat noktasında yapabileceği şeyler hakkında fikirler ortaya koyuldu. Bu bölümde de Şehsuvaroğlu’nun popüler kültürü eleştiren konuşmaları büyük beğeni aldı.


PAYLAŞ