Türk Ocakları Genel Merkezinde 2 Mart 2019 tarihli Ocakbaşı Sohbetinde Raşid DEMİRTAŞ’ın yönetmenliğini yaptığı “Karabağ’ın Kadınları” belgeseli izlendi.

Belgeselin izlenmesinden sonra Türk Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet ŞAHİNGÖZ söz aldı ve “Karabağ meselesini sadece Hocalı Soykırımı ile andığımız için aslını unutur hâle geldik. Oysa hadisenin esası Karabağ’dır ve bu olayları uluslararası açıdan değerlendirmek gerekir. Bu belgeseli izlerken nerelerde büyük yanlışlıklar yapıldığını fark etmişizdir diye umuyorum. Bu, millet olarak sınıfta kaldığımızın resmidir. Karabağ hadisesinin başlangıcında da görüldüğü üzere Ermeniler bu coğrafyaya çok sonra gelmişlerdir. 150 yıl önce geldikleri, nüfusun büyük çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu bu coğrafyada hak iddia etmeleri doğru değildir. Karabağ meselesi bu coğrafyadaki en stratejik konulardan birisi olarak bölgenin kaderini tayin eden mevzuların başında gelir. Bu yüzden Karabağ meselesini sadece Hocalı Soykırımı ile değil; bir bütün olarak ele almamız ve unutturmamamız gerekmektedir.” dedi.

Prof. Dr. ŞAHİNGÖZ’den sonra söz alan Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet ÖZ, “Bu belgeselde milli duygunun, vatan sevgisinin cinsiyeti olmadığını, insanlık dersinin ne olduğunu öğrendik. Kahramanlık tabii ki yeri geldiğinde vatan için ölmektir ama aynı zamanda insanı kurtarabilmektir, muhabbettir, sevgidir, saygıdır, fedakarlıktır. Bu vesileyle orada vatan toprağı ve milleti için şehit olan insanlara Allah’tan rahmet diliyorum.” dedi.

 

Program, soru-cevap kısmı ve teşekkür belgesinin verilmesi ile sona erdi.


PAYLAŞ

Resim Galerisi