Yer: Türk Ocakları Genel Merkezi Galip Erdem Salonu

Tarih: 16.05.2015


 

Türk Ocakları Genel Merkezi’nin her hafta düzenli olarak yaptığı Ocakbaşı Sohbetleri’nde bu hafta, "Kırım Tatarları ve Kırım Sürgünü" başlığı altında bir yıl önce Rusya tarafından işgal edilen Kırım'da Kırım Tatarlarının durumu ve Kırım Sürgünü konuşuldu. Programa konuşmacı olarak Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkan Yardımcısı Av. Namık Kemal Bayar katıldı. Programın açılış konuşmasını Türk Ocakları Genel Merkezi Gençlik Kolları Üyesi Hilal Süyümbike Maraş yaptı. Maraş, Kırım Tatarları’nın maruz bırakıldıkları 1944 sürgününden ve günümüzdeki durumlarından kısaca bahsettikten sonra konuşmacı Av. Namık Kemal Bayar'ı kürsüye davet etti.

Avukat Namık Kemal Bayar konuşmasına Kırım'ın içinde bulunduğu durumdan ve Kırım Tatarları’nın bölge için öneminden bahsederek başladı. Son bir yılda Kırım Tatarları’nın zorlu bir dönemden geçtiğini belirten Bayar, yakın dönemde Kırım'da yaşananları hazırlamış olduğu görseller eşliğinde kronolojik olarak dinleyiciler ile paylaştı.

2014 yılında Ukrayna'da Rus yanlısı bir yönetimin olduğunu ifade eden Bayar Ukrayna halkının bu durumdan rahatsız olduğunu ve 17 Ocak 2014'te bu yönetime karşı gösterilerin başladığını anlattı. Sokak hareketleri neticesinde hükümetin düştüğünden bahseden Bayar daha sonra Kırım'ın Rusya'ya bağlanması bahsinin açıldığını söyledi. Bu duruma karşı çıkan Kırım Tatarları'nın 25 Şubat 2014'te meydanlara çıktığını anlatan Bayar bu hareket ile Kırım'ın Rusya'ya bağlanma toplantısının iptal edildiğini söyledi.

 

" "Kimliği Belirsiz Askerler" Kırım Parlamentosunu İşgal Etti"

 

27 Şubat 2014 tarihinde Kırım Parlamentosu'nun üzerinde apolet, arma gibi ayırt edici özellikleri olmayan üniformalar giymiş askerler tarafından işgal edildiğini belirten Bayar, bu askerlerin Rus askeri olduğunun ilk günden itibaren bilindiği fakat Rusya tarafından kabul edilmediğini ifade etti. Daha sonra ise bu kişilerin Rus Karadeniz Filosuna bağlı komandolar olduğunun anlaşıldığını söyleyen Bayar, " Bu askerler Kırım Parlamentosunu işgal ederek toplum üstünde bir baskı kurdular ve apar topar bir referandum tertip ettirdiler" dedi. Yapılan referandumun bir düzmeceden ibaret olduğunu belirten Bayar, " 380 bin seçmenin olduğu Akyar (Sivastopol)'da 470 bin Rus yanlısı oy çıktı, bu bile referandumun ne kadar gayrı ciddi olduğunu gösterir" dedi. Kırım Tatarları'nın %99'unun referandumu boykot ettiğini söyleyen Bayar, Türkiye'de Kırım'ın Rusya tarafından ilhakına karşı çıkan gösteriler ve mitingler yapıldığını belirtti. Bayar, Türkiye Cumhurbaşkanı Gül'ün Kırımoğlu'na verdiği Devlet Nişanı'nın da büyük önem taşıdığını ifade etti.

 

"Kırım Türklerine Kırım'a Giriş Yasağı Uygulanıyor"

 

22 Nisan 2014'te Kırım Tatarlarının lideri Abdülcemil Kırımoğlu'na ardından KTMM Başkanı Refat Çubarov'a Rusya tarafından Kırım'a giriş yasağı koyulduğunu dinleyicilerle paylaşan Bayar, Kırım Tatarlarına hem psikolojik hem de fiziki baskı kurulmaya çalışıldığını belirtti. Kırım Tatar Milli Meclisi'nin parçalanmaya çalışıldığını söyleyen Bayar, "Meclis üyelerine ciddi bir baskı kuruluyor, tehditler, şantajlar, sorgulamalar ve hatta tutuklamalar yapılıyor, KTMM Başkanvekili Ahtem Çiygöz halen tutuklu" dedi.

 

"Kırım Tatarlarının Yayın Organlarına Saldırıyorlar"

 

Kırım'da Tatarların yayın organlarına büyük saldırılar olduğunu belirten Bayar, "Kırım Tatarları’nın televizyon kanalı ATR'nin Rus İstihbaratı FSB tarafından basılması, Kırım Haber Ajansı'nın Kırım'daki merkezinin kapatılması ve 50'ye yakın yayın organına yasak getirilmesi bunların en bariz örneğidir" dedi. Dünyanın Kırım Tatarlarına destek olduğunu belirten Bayar, "Bu noktada Polonya'nın Kırımoğlu'na verdiği Dayanışma Ödülü büyük önem arz ediyor" dedi. Bu desteklerin daha da artmasının gerektiğini belirten Bayar, Tatarların dünya kamuoyuna seslerini ulaştırması gerektiğini paylaştı.

 

"Camiler ve Medreseler Basılıyor"

 

Kırım Tatar bayrağına Ruslar tarafından çeşitli saldırılar olduğunu belirten Bayar, Rusya'nın yıldırma ve sindirme politikası izlediğini belirtti. Cami ve medreselerin dahi basıldığını ifade eden Bayar, Millî Mekteplerin kapatılmaya çalışıldığını da ifade etti. Sözlerine Kırım Tatarların maddi durumlarından bahsederek devam eden Bayar, " Kırım Tatarları kademeli olarak işlerinden çıkarılıyorlar, özellikle kamu kuruluşlarında görev yapan Tatarların işlerine son veriliyor" dedi.

Son olarak 2014'ten bu yana 23 Kırım Tatarı'nın kaçırıldığını ifade eden Bayar, kayıplardan üçünün işkence edilmiş cesedinin bulunduğunu belirtti ve son söz olarak, "Kırım Tatarları pes etmeyecektir" diyerek konuşmasını bittirdi.

Av. Namık Kemal Bayar'ın konuşmasının ardından ATR televizyonu tarafından hazırlanan ve Kırım Tatarları’nın 1944'te Stalin tarafından sürgün edilmesini anlatan Haytarma filminin gösterimi yapıldı. Filmin gösteriminin ardından program sona erdi. 


PAYLAŞ

Resim Galerisi