Yer: Türk Ocakları Genel Merkezi

Tarih: 03.12.2016


Türk Ocakları Genel Merkezi’nin her hafta düzenlediği Ocakbaşı Sohbetlerinde bu hafta,”Vatan ve Namık Kemal” konusu üzerine Dr. Lütfü Şehsuvaroğlu konuştu.

 

Namık Kemal, bizim fikir hayatımızın önemli köşe taşlarından biridir diyerek söze başlayan Şehsuvaroğlu, bu topraklarda hayata geçen her fikir akımının, siyaset tarzının da başlangıcı olduğunu ekledi. Namık Kemal’in yaşadığı dönemdeki Osmanlı Devleti’nin durumunu özetleyen Şehsuvaroğlu, Namık Kemal’in Balkanların kaynadığını, Panslavizm’in yükseldiğini ve Osmanlı’nın çürüdüğünü erken yaşlarda idrak ettiğini de belirtti. Özellikle Osmanlı’nın iktisadi meselelerinden ve toprak reformlarından bahseden Şehsuvaroğlu, Namık Kemal’in de yazılarında ekonomik tahliller olduğunu ekledi.

 

TÜRKÜN AYAK BASTIĞI HER YER VATANDIR!

 

Namık Kemal’i bir köşe taşı olarak gördüğünü ve bu köşe taşının bugün tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini ve bugünü bu sayede daha rahat anlayabileceğimizi söyleyen Şehsuvaroğlu, “Türk’ün ayak bastığı her yer ona vatandır” diyerek sözlerine devam etti. Şehsuvaroğlu, ‘Vatan Yahut Silistre’ oyununun milli duyguları geliştirdiğini söyledi. Osmanlı’da bu oyunun sahnede oynandığını, oynatılmaya devam edildiğini fakat Namık Kemal’in bu oyun yüzünden tutuklandığını söyleyen Şehsuvaroğlu, bugünkü anlamda vatan kavramını bizlere Namık Kemal’in öğrettiğini söyledi.

 

KİŞİNİN DÜNYADA EN HÜR OLDUĞU YER VATANIDIR

 

“Kişinin dünyada en hür olduğu yer vatanıdır” diyen Şehsuvaroğlu, hürriyet ve vatan kavramlarının ikisinin aynı anda Namık Kemal’de buluştuğunu belirtti. Namık Kemal’in günümüz maneviyatçılarının erişemediği düzeyde manevi bilince sahip olduğunu söyleyen Şehsuvaroğlu, Namık Kemal’in kurtuluş ümidini her zaman Hazreti Peygamber’de aradığını söyledi. Namık Kemal’de bir şuur, bir tertip, bir terkip, bir kurgu Orhun abidelerini oluşturan bir ruh olduğunu söyleyen Şehsuvaroğlu, “onun bir hukukçu, siyasetçi, yazar, gazeteci, tarihçi olarak ders kitaplarında okutulması gereklidir” dedi.

 

Namık Kemal gibi insanların devleti devletin en tepesindeki insanlardan daha çok düşündüğünü söyleyen Şehsuvaroğlu, sözlerini ifade etmekten sakınan insanların hapisteki insandan daha esir olduğunu ve Namık Kemal’in asla sözlerini esirgemediğini aktardı. Kanun-i Esasi ve Meşrutiyet’in Cumhuriyetimizin öncülü olduğunu anlattıktan sonra soru cevap kısmına geçildi.

 

Haber: Hasan GÜLER


PAYLAŞ

Resim Galerisi