Yer: Türk Ocakları Genel Merkezi Galip Erdem Salonu

Tarih: 24.10.2015


Türk Ocakları Genel Merkezi’nin düzenlediği ve bir gelenek haline gelen Ocakbaşı Sohbetleri’nin bu haftaki programında, “Büyük Ortadoğu Yangını ve Türkiye” başlığı konuşuldu.  Konuşmacı olarak Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Türk Ocakları Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Mehmet Akif Okur’un katıldığı programa katılım çok yoğundu. Programın açılış konuşmasını Türk Ocakları Genel Merkezi Denetleme Kurulu Üyesi Yrd. Doç. Dr. İbrahim Atabey yaptı. Atabey, Ortadoğu’da yaşananların ve karışıklıkların üzerinde durulması gerektiğini ifade ederek bu konuda uzman olan Doç. Dr Mehmet Akif Okur’u kürsüye davet etti. 

 

“BALKAN YANGINININ EMARELERİ BUGÜN SURİYE’DE GÖRÜLÜYOR”

 

Konuşmasına gelenlere teşekkür ederek başlayan Okur, milliyetçi kadroların tehditleri ve sıkıntıları herkesten önce gördüğünü ve bu konularla birlikte çözüm önerilerini de sunduklarını belirtti. “Sürekli tehlikelerden bahseden insanların olması toplumda rahatsızlık uyandırsa da yapacak bir şey yok, birilerinin bunları söylemesi gerekiyor” diyen Okur, Ortadoğu’da yaşananların Türkiye’den ayrı düşünülemeyeceğini ifade etti. Konuşmasına tarihten örnek vererek devam eden Okur, “Balkan Yangının emareleri bugün Suriye’de görülüyor” dedi. Bölgede yaşananları iyi tahlil edebilmek için olaylara öncelikle büyük devletin penceresinden bakmak gerektiğini ifade eden Okur, ABD’nin Körfez Savaşı dönemindeki stratejisinden uzaklaştığını Obama ile birlikte bir toparlanma sürecine girdiğini belirttikten sonra, bölgede ABD’nin çekilmesiyle doğacak boşluğun Soğuk Savaş dönemindeki müttefikleri tarafından doldurulma planı olduğunu sözlerine ekledi.

 

DÜNYA’DA SAVAŞ YAPILARAK KAZANILAN TEK YER ORTADOĞU”

 

 

Rusya’nın askerî kuvvet kullanarak kazanım gösterdiğinden bahseden Okur, Gürcistan’daki askerî harekatta yaşanan sıkıntıların Rusya’da askerî yatırımları da arttırdığını belirtti. Dünyada savaş yapılarak para kazanılan tek yerin Ortadoğu olduğunu söyleyen Okur, “Rusya, Suriye Irak havzasında askerî operasyonları finanse edebilir bu finansörlük ona kazanç sağlar” dedi. Çin’in de Akdeniz’de savaş gemilerini dolaştırdığını anlatan Okur, “Irak petrollerinin yarısından fazlasını Çin alıyor, bölgeye nüfuz etmek için fırsat kolluyor” dedi.

 

“ORTADOĞU’NUN KALBİNDE İKİ ÖNEMLİ ÜLKE ÇÖKÜYOR”

 

Ortadoğu’nun kalbinde iki önemli ülke çöküyor diyen Okur, “bu durumun bölgesel güçleri ve süper güçleri karşı karşıya getiriyor” dedi.  İran’ın bu büyük alt üst oluştan büyük pay almak istediğini anlatan Okur, bunun için para lazım olduğunu ve lazım olan paranın da yaptırımların ortadan kaldırılması ile yapılacağını ifade etti. İran’ın bölgede Amerika yerine Rusya’yı tercih ediyor diyen Okur, “Hamaney’e göre Rusya, İran rejimini tehdit etmiyor, bu düşünce Rusya’ya Ortadoğu’nun kapılarını açtı” dedi. Bunların yanı sıra Ortadoğu’nun Türkiye’yi çok yakından ilgilendirdiğini söyleyen Okur, Suriye’de sorun çözmenin iki parametresi var diyerek bunu; Çatışmanın durması ve mültecilerin dönmesi olarak sıraladı.

 

Nusra ve IŞİD’in bölgede terörist olarak kabul edildiğini söyleyen Okur, bunun yanı sıra sayısız silahlı grubun var olduğunu da anlattı.  El Kaide’nin bölgede güçlenip Batı ülkelerini hedef aldığını belirten Okur, IŞİD’in ise Doğu’da bir devlet kurmak amacıyla hareket ettiğini ifade etti. Bu konuda IŞİD’in batı dünyasını tehdit etmekten daha uzak olduğu tespitinde bulunan Okur, bu durumun Avrupa’nın işine geldiğini de sözlerine ekledi.

 

“PYD, YPG ADINA NE DENİRSE DENSİN BU ÖRGÜT TERÖRİSTTİR PKK’DIR”

 

PYD, YPG adına ne denirse densin bu örgüt teröristtir, PKK’dır diyen Okur, bu örgütün burada uzun süredir burada bulunmadığını ifade ederek Kürtler arasında etnik şuurun en geç uyandığı yerin Suriye olduğunu belirtti. PKK’nın elebaşı Apo’nun Suriye’de bulunmasının PKK’nın bölgede saldırı yapmasını önlediğini ifade eden Okur, Suriye krizinin ardından bölgedeki Kürtlerin önce Suriye Ulusal Konseyi’nde yer aldığını daha sonra ise PKK’nın Esed ile anlaşmasıyla birlikte strateji değiştirdiğini ifade etti. Bu sürecin, ülkemizdeki Çözülme dönemine denk geldiğini sözlerine ekleyen Okur, PKK’nın Suriye’de rahatça yerleşmesine göz yumulduğunu belirtti.

 

“IŞİD’İN YAYILMA STRATEJİSİ İÇ SAVAŞA DAYANIYOR”

 

IŞİD’in yayılma stratejisinin iç savaşa dayandığını belirten Okur, Suudi Arabistan’da Şii Camiine saldırıyla Ankara saldırısının benzerlik gösterdiğini de anlattı. Zamana yayılmış bir ideolojik propaganda ile hareket eden IŞİD’in, iç savaş görüntüsü veren Güneydoğu Anadolu’ya yerleşmek gayesinde olduğunu belirten Okur, “Biz burada devlet otoritesini güçlendiremez, bütünlüğü sağlayamazsak IŞİD’in istediği saha oluşacak ve bölge ateş topuna dönüşecek” dedi. Okur, IŞİD’in karmaşayı Türkiye topraklarına taşımasının uzak bir ihtimal olmadığını 30 ülkenin bombaladığı Suriye topraklarından sadece bir ülke ile çatışacağı Türkiye’ye geçmenin IŞİD’in işine geleceğini ifade etti.

 

“ORTADOĞU HARİTASI YENİDEN ÇİZİLİYOR”

 

Ortadoğu haritasının yeniden çizildiğinden bahseden Okur, Türkiye’nin büyük bir bölgesel oyuncu olduğunu ve rakiplerinin onu oyunun dışına itmeye çalıştığını da sözlerine ekledi. Türki Cumhuriyeti’nin tehditleri belirli bir mesafeden görüp tehdit kalkanlarını kaldırması gerekliliğine işaret eden Okur, büyük güçlerinin savaşının hemen güneyimizde olmasının çok şey ifade ettiğini paylaştı. Büyük yangının hudutlarımızın hemen ötesinde yükseldiğini belirten Okur, Türkiye’nin strateji belirlemesinin ve bir an önce önlem almasının gerekliliğinden bahsederek konuşmasına son verdi. Sohbetin ardından yapılan soru cevap bölümünün tamamlanmasıyla birlikte program sona erdi. 

 

Haber: Can GÜLEÇOĞLU


PAYLAŞ

Resim Galerisi