Yer: Türk Ocakları Galip Erdem Salonu

Tarih: 15.04.2017


Türk Ocakları Genel Merkezi’nin her Cumartesi günü düzenlediği Ocakbaşı Sohbetlerinde bu hafta “Şair, Yazar ve Devlet Adamı Olarak Rıza Akdemir” konulu panel gerçekleşti. Panele konuşmacı olarak Prof. Dr. Ali Birinci , Dr. Necmettin Türinay ve Mehmet Ali Kalkan katıldı. Oturum başkanlığını Prof. Dr. Ali Birinci gerçekleştirdi.

“15 YAŞINDA İLK ŞİİRİNİ YAYINLADI”

Panelin öncesinde merhum Rıza Akdemir’in fotoğraflarından oluşan on dakikalık bir video gösterimi gerçekleştirildi. Ardından Prof. Dr. Ali Birinci dinleyicileri kendisi ve merhumun ailesi adına selamlayarak paneli başlattı. Akdemir’i anlamanın çok zor olduğunu söyleyen Birinci, onunla beraber yaşadıkları anılarını ve hallerini anlatmaya gayret edeceğini aktardı. Merhum ile bütün sohbetlerinin neredeyse tamamının kitaplardan oluştuğunu söyleyen Birinci, Akdemir’in kısa bir biyografisini dinleyicilere aktardı. İlk şiirinin 15 yaşında ikinci şiirinin ise 19 yaşında yayınlandığını söyleyen Birinci, daha sonraları da merhumun birçok dergide imzası olduğunu vurguladı. Akdemir’in tahsil hayatının Samsun ve Ankara’da geçtiğini lisedeyken belediye hoparlöründen şiir okuduğu için okulla ilişiğinin kesildiğini anlatan Birinci, bir araya geldiklerinde hayatına dair şeylerden bahsetmediklerini ekledi. Yazdığı hatıratında da genellikle kaymakamlık günlerini anlattığını belirten Birinci¸ bunun Türk Töresi ile alakalı bir davranış olduğunu ekledi. Türklerin tarihte de kendilerinden çok bahsetmeyi sevmeyen bir kültüre sahip olduğunu vurguladı. Merhumun edebiyat ve sanattan söz edilmeye başlandığı zaman sular seller gibi konuşmayı başladığını ekleyen Birinci, Akdemir’in kullandığı kelimelerde çok titiz olduğunu ve kimseyi incitmediğini de söyledi. Akdemir’in Orkun dergisinde yazmaya başladığı dönemlerde Serdengeçti’nin dikkatini çektiğini ve daha sonraki yıllarda “Bir Gün Gelecek” kitabını yazdığını aktaran Birinci, bunun yanında Töre, Toprak, Türk Yurdu, Milli Kültür gibi dergilerde yazı ve şiirler yazdığını ekledi. Bir çok tercüme edilmiş telif eseri olan Akdemir genellikle çocuk kitapları çevirdiğini söyleyen Birinci, “Bir Gün Gelecek” ve “Türk Gençliğine Mektuplar”ın da bir çok kez basıldığını ekledi ve ardından sözü Dr. Türinay’a bıraktı

“GELECEĞE HASRET İLE DOLUYDU”

Akdemir’in muazzam ölçüde mütevazi fakat yanlışlıklara ve zulme karşı da bir o kadar gür sesli olduğunu söyleyerek sözlerine giriş yapan Türinay, Akdemir’in içinde iki-üç insan birden taşıdığını ekledi. İdareci olan kısmını anlatan Türinay, Vali Rıza Bey’in ne kadar mütevazi olursa olsun heybetli oluşundan bahsetti. Derin duygulu ve hassasiyet derecesinin çok yüksek olduğundan bahseden Türinay, bu halinin tam olmasa da şiirlerinde kendini gösterdiğini ekledi. Rıza Bey’in mustarip bir insan olduğunu ülkesi, milleti ve insanlık adına derin ıstıraplar duyduğunu söyleyen Türinay, onun da N. Topçu, N. Fazıl ve Atsızların geçtiği kervandan geçtiğini ekledi. Aynı zamanda sürekli bir geleceğe hasretten bahsettiğini söyleyen Türinay, merhumun Remzi Oğuz ve Yahya Kemal’den de çokça etkilendiğini söyledi. Rıza Bey’in büyük Türkiye hayali kurduğunu söyleyen Türinay, sözlerine son verdi ve konuşmaya Mehmet Ali Kalkan devam etti.

“RIZA AĞABEYE ŞİİR YAZDIM”

Diğerlerine nazaran daha eğlenceli anıları anlatan Kalkan, salonu sıklıkla güldürmekle beraber merhumun şiirlerinden bahsetti. Bir milletin tarihindeki önemli olayların destanlaşıp ebedi eserlere dönüşmesi gayretinin Rıza Bey’de olduğunu söyleyen Kalkan, Adana Kültür Derneği’nden Akdemir ile tanışmasına varan olayları anlattı. “Türk Gençliğine Mektuplar” eserinden çok ciddi şekilde etkilendiğini söyleyen Kalkan, kendisinin de Rıza Akdemir’e şiir yazdığını ekledi. Merhumun şiirlerini okuyup bunların değerlendirmesini yapan Kalkan sözünü bitirdi.

Ardından soru cevap kısmı ve Rıza Akdemir’i tanıyanlar ve yakınlarının söz aldığı sohbet bölümüne geçildi.

Haber: Hasan GÜLER


PAYLAŞ

Resim Galerisi