Yer: Türk Ocakları Genel Merkezi

Tarih: 17.10.2015


Ocakbaşı Sohbetlerinin bu haftaki başlığı, “Hikayesinin Sahibinden “Kafes” Filmi” idi. Konuşmacı olarak Dr. Lütfü Şehsuvaroğlu’nun katıldığı programın açılış konuşmasını Türk Ocakları Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Şahingöz yaptı. Şahingöz, bugünkü Ocakbaşı Sohbeti’nin öneminden bahsederek, “Bugün, Ülkücü camianın eli kalem tutan, yazdıklarıyla kitleleri etkileyen Lütfü Şehsuvaroğlu’nun Kafes romanından uyarlanan filmi konuşacağız, bizim kuşağın çoğu bu filmden kendini bulmuştur, ben de ilk yazımı Genç Arkadaş Dergisi’nde yazmıştım o sahneleri görünce duygulandım” dedi.  Ülkücülerin ağzından o günleri anlatan bir filmin yapılmış olmasının Milliyetçi – Ülkücü camia açısından çok mühim olduğunu ifade eden Şahingöz, böyle bir filmin bu kadar geç yapılmasının ise büyük bir kayıp olduğunu dile getirdi. Yapılan işin çok değerli ve özel olduğunu söyleyen Şahingöz, “hakkının verilmesi gerekir” diyerek hikayenin sahibi Dr. Lütfü Şehsuvaroğlu’nu kürsüye davet etti.

 

“BU FİLM İYİ KALPLİ İNSANLARA HİTAP EDİYOR”

 

Şehsuvaroğlu, hikayenin yazılışını ve filmin hazırlık sürecini anlatarak konuşmasına başladı. 40 senedir Ülkücülerin kaba, nobran, kullanılmaya müsait kötü insanlar olarak gösterildiğini belirten Şehsuvaroğlu, “Biz bu haksızlığı gidermek için yola çıktık, bu film iyi kalpli insanlara hitap ediyor” dedi. 40 senedir Ülkücü bir sinema oluşsun diye uğraştıklarını belirten Şehsuvaroğlu,   “Kavga ettiğimiz günlerde bile sanat bizde vardı. Şiirde ve romanda en iyi kalem Ülkücülerdedir, sadece sanal ortamda sanallaşan toplum bundan habersiz” dedi. Çınar gibi kök salalım, derinden derine gidelim, ağacımızı kimse sökemesin diye uğraştık, partileşmekten daha öncelikli hedefimiz buydu diyen Şehsuvaroğlu, “Siyaset her zaman ön planda oluyor fakat siyasetçilerin arkasında kültürel mahfiller olmadığı için bir şeyler eksik kalıyor” dedi. 

 

“12 EYLÜL HAİNLERİ ÜLKENİN İSTİKBALİYLE OYNADILAR”

 

Sohbete Kafes filmi ile ilgili konuşarak devam eden Şehsuvaroğlu, “Bu film sadece bir romandan ibaret değildir, filmde geçen her şey hem gerçek, hem kurgu; Mustafa bütün idam edilenleri, İhsan Başkan tüm başkanları temsil eder” diyerek Mehmet Sipahi’nin Önkuzu’nun katilini vuracağının ve katilin oğlunun arkasına saklandığının gerçek olduğunu da ifade etti. Filmde askere hakaret edildiği eleştirilerine maruz kaldıklarını belirten Şehsuvaroğlu, “Biz bin yıllardır ordu milletiz. Ama bize bunu yapanlar hangi askerlerdi? Her Türk asker doğar fakat Amerika’nın köpeği olmaz, 12 Eylül haini 5 general ülkenin istikbaliyle oynadılar” dedi. Kendi senaryosunda Başbuğ Alparslan Türkeş’in olduğunu sözlerine ekleyen Şehsuvaroğlu, “Bizi salona soktular, sağ kapıdan Başbuğ girdi bin kişi ayaktaydık, İstiklal Marşını bütün sesimizle haykırdık. Sonradan bize hesap sordu yönetim, Size İstiklal Marşı emrini kimler verdi? dediler, kimse vermedi, onlar Ülkücüydüler istiklalin sesini haykırdılar” dedi.  Hapishanede İstiklal Marşı okutanların ise iyi niyetli olmadığını ifade eden Şehsuvaroğlu, onlar bu kutsalları değersizleştirmek için yaptılar dedi.

 

Filmin başrolü Mehmet Sipahi ile alakalı konuşan Şehsuvaroğlu, “Sipahi’nin yaşadıkları benim olduğu kadar her ülkücünün yaşadıkları, Sipahi seven, direnen, ortalama bir ülkücüdür. Sipahi’yi oynayan İsmail Hacıoğlu benim 30 kitabımı okudu, hareketlerimi tahlil etti böylece harika bir oyunculuk çıkardı” dedi.  İşkence sahnelerine de değinen Şehsuvaroğlu, “İşkencenin hepsi verilemez, Bu mümkün değil, aklı olan anlar ki sürüklenerek götürülen adam zaten büyük bir işkence görmüştür, sanat iyi seyirci ister, her şey gösterilmez” dedi.

 

“NİYAZİ MISRİ SAPINA KADAR TÜRK VE ÜLKÜCÜYDÜ”

 

Benim devletle ve askerle bir problemim yok diyen, Şehsuvaroğlu, “Bize işkence yapan, bizi döven askerlerle dost olduk, onlar gariban, temiz Anadolu çocuklarıydı, bizim onlarla meselemiz yok, bize bu tezgahı kuranlarla meselemiz var. Biz gözüne baktığımızda haini tanırız” dedi. Filmle alakalı şifreleri de paylaşan Şehsuvaroğlu, Ülkücünün kendisini vurması için komüniste silah vermesinin silahla bir şeyin çözülmeyeceği mesajına dayandığını ifade ettikten sonra, “Niyazi Mısrî sapına kadar Türk ve Ülkücü bir şeyhtir, sanatta zirveyi temsil ediyor” dedi. Dr. Lütfü Şehsuvaroğlu, filmi izleyenlere ve sohbete gelenlere teşekkür ettikten sonra konuşmasına son verdi.

 

Ocakbaşı sohbetinin ardından Muharrem ayı vesilesiyle hazırlanan aşureler gençlik kolları tarafından misafirlere ikram edildi. 


PAYLAŞ

Resim Galerisi