Türk Ocakları Genel Merkezinde, 04 Ocak 2020 tarihli Ocakbaşı Sohbeti’nde E. Büyükelçi Prof. Dr. Ahmet Kavas’ın katılımıyla “Türkiye’nin Doğu Akdeniz ve Libya Siyaseti” konuşuldu.

Genel Başkanımız Sn. Prof. Dr. Mehmet Öz’ün konuşmasıyla başlayan sohbet E. Büyükelçi Prof. Dr. Ahmet Kavas’ın konuşmasıyla devam etti.

Afrika ve Libya konusunda çok fazla çalışma yapılmamasına değinen Kavas bu konuda birçok okuma ve çalışma yapmıştır. Şu an Medeniyet Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak akademik çalışmalarına devam eden Kavas, Büyükelçilik görevinde de bulunmuştur.

 

 “Benim ilk okumalarım yüksek lisansım Libya ile ilgiliydi bu nedenle Libya benim için önemli bir konu” diye sözlerine başlayan Kavas Libya ile ilişkilerimizin tarihi sürecine:

“Libya ile ilişkilerimiz Memlûkler Eyyûbilerle başlamıştır. Halkın %30-%35 civarının (sanıyorum) Osmanlı ve Türkler ile bir kan bağı vardır. Libya ve Osmanlı öyle iç içe ki ayırmak Osmanlıya da hakaret.” açıklaması ile başladı

 

 Daha sonra ise çalışmaları ve deneyimleri doğrultusunda Kavas konuşmasında şunlara değindi:

“Bizler Türkiye olarak önemli bir konumdayız. Tarih boyunca siyasi, iktisadi, akla gelebilecek her konuda buluşma ve kaynaşma noktası olmuştur. Biz önceden hesap ederek yarın ne olacak diye düşünen ve planlayan bir devlet olma konumundayız. Libya sadece kara değil deniz uzantısında da bizim için önemli. Libya halkının büyük bir kesimi göndereceğimiz askerleri dört gözle bekliyor.”

Program Mehmet Öz’ün Ahmet Kavas’a katılım belgesi takdimiyle son buldu.


PAYLAŞ