Suriye'deki iç savaşta en çok etkilenen grupların başında gelenTürkmenler dün Ankara'da gerçekleştirilen Suriye Türkmen Meclisi Genişletilmiş İstişare Kurulu Toplantısı'nda sorunlarını ve ülkenin geleceğini görüştü. Toplantı Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa, STM Onursal Başkanı Mehmet Şandır ve İstişare Kurulu üyesi Esat Ayber'in ev sahipliğinde yapıldı. Toplantıya Genel Sekreter Yardımcımız Osman Oktay'ın yanısıra Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ pek çok yetkili isim katıldı.

 

Toplantıda konuşan Osman Oktay, Türkmenlerin meseleleri hakkında genel bir çerçeve çizdi. Türk Ocakları'nın Türkmen meselesi hakkındaki görüşlerini dile getiren Oktay, yapılan yardım kampanyaları hakkında heyete bilgi verdi. Türk Ocakları Genel Sekreter Yardımcısı Osman Oktay, Suriye'de zor şartlar altında onur mücadelesi veren Türkmenlerin Türk hükümetinden daha stratejik destek beklediğini aktardı. Türkmenlerin ellerindeki silahların Rus bombardımanına karşı yetersiz kaldığını söyleyen Oktay, temasa geçtikleri Türkmen direnişçilerin Ankara'dan gece görüş dürbünü, tanksavar ve uçaksavar talep ettiğini bildirdi. Oktay hükümeti Türkmen meselesinde daha etkin diplomasi yürütmeye de davet etti. 

 

Toplantıda konuşan Suriye Türkmen Meclisi Onursal ve İstişare Kurulu Başkanı eski MHP Milletvekili Mehmet Şandır da Türkmenlerin etnik kıyımla öz vatanlarından edilmeye çalışıldığını belirtti. Yaşanan ağır bombardımanın ardında, 100 yıl sonra küresel güçlerin yeniden Suriye'yi Türkmensiz, Ortadoğu'yu Türkiyesiz tanzim etme çabasının yattığını savundu. Şandır, Irak ve Suriye Türkmenlerinin bölgedeki bin yıllık Türk tarihini yaşatmanın mücadelesini verdiğini de sözlerine ekledi.

 

Programda ayrıca Türkeş ve Özdağ birer konuşma yaparak hükümetin konu hakkındaki çalışmalarından bahsettiler. 


PAYLAŞ