Özbek hükümeti tarafından yapılan açıklamada, ülkeyi 25 yıldan fazla süredir yöneten Kerimov’un kaldırıldığı hastanenin çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındığı ifade ediliyor. Associated Press haber ajansı, başkent Taşkent’teki hastane çevresinde güvenliğin birkaç kilometrelik bir kordona dönüştüğünü aktardı.  Kerimov, 1989 yılında Sovyetler Birliği lideri Mikhail Gorbaçov tarafından Özbek Komünist Parti Genel Sekreterliği’ne getirilmesinden bu yana ülkeyi yönetiyor.

 

RESMİ OLMAYAN KAYNAKLARDA BEYİN ÖLÜMÜNÜN GERÇEKLEŞTİĞİ BİLGİSİ VAR

 

Fergananews adlı haber sitesinde, bugün Özbekistan Bakanlar Kurulunca yapılan açıklamada, "Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un detaylı tıbbi kontrolü ve tedavi süreci için belirli bir zamanın gerektiği" ifade edilmişti. Fergananews'in haberinde, Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un sağlık durumuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmamış ve hastalığın sebeplerine ilişkin detaylı bilgi verilmemişti. Özbekistan Halk Kareketi, hükümet içindeki kaynaklarına dayanarak İslam Kerimov’un 26 Ağustos tarihinde gerçekleştirilen yemekten tahminen bir buçuk iki saat sonra bilincinin kapandığı iddia etti. Yemeğe katılanların tahminlerine göre Cumhurbaşkanı Kerimov, yemek esnasında rahatsızlandı ve kendinden geçti. 2013 yılında kalp krizi geçiren Kerimov’un 26 Ağustos günü düzenlenen yemekte bir kalp krizi daha geçirdiği iddialar arasında. Resmi olmayan kaynaklar tarafından 78 yaşındaki İslam Kerimov’un sağlık sorunları nedeniyle hayatını kaybettiği yani beyin ölümünün gerçekleştiği iddia edildi. Türk Yurdu Haber kaynakları da bu yönde bilgilere ulaştı.

 

KIZI LOLA KERİMOVA BABASININ BEYİN KANAMASI GEÇİRDİĞİNİ BELİRTTİ

 

İslam Kerimov'un diplomat olan kızı Lola Kerimova ise instagram hesabından yaptığı açıklamada babasının beyin kanaması geçirdiğini ifade etti. Kerimova babasının durumunun stabil olduğunu ve doktorlar tarafından takip edildiğini açıkladı.

 

ÖZBEKİSTAN'DA KERİMOV'DAN SONRA NE OLACAK?

 

Kerimov'un ölmesi durumunda ülkede ne olacağına dair pek çok yorum yapılıyor. Ancak Özbek kaynaklarından ve yasal statüden öğrenildiği kadarıyla Kerimov kendisinin yokluğunda nasıl bir süreç işleyeceğini çok önceden belirledi. Özbek Anayasası'na göre (madde 96), üç ay süreyle geçici devlet başkanı, Senato Başkanı olacak, yani Nimetullah Yuldaşev. Özbekistan'da Kerimov'un koltuğuna oturması en muhtemel isim, Başbakan Şevkat Mirziyoyev. Kerimov'un kendi talimatnamesiyle bütün güvenlik önlemlerini ve devlet kademelerinde oluşacak boşlukların engellenmesi için tedbirler aldığı belirtiliyor. Bu yüzden ülkede ciddi bir iç karışıklık olacağı düşünülmüyor. Yerine geleceği düşünülen Mirziyoyev ise Kerimov kadar otoriter bir isim.


PAYLAŞ