Rusya’ya girişi yasaklanan Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na telgraf gönderilerek Aralık ayında Moskova’daki Rusya Yüksek Mahkemesi’nde temyiz dilekçesinin inceleneceği mahkeme duruşmasının yapılacağı bildirildi.
 
QHA’nın öğrendiği bilgiye göre, telgrafta idari davalara bakan hakim kurulunun başkanlığını V.B. Hamenkov’un yapacağı belirtildi.
 
Mustafa Abdüclemil Kırımoğlu’na gönderilen telgrafta, “Rusya Yüksek Mahkemesi’nde Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun FSB’ye (Rusya Federal Güvenlik Servisi) karşı davası ile ilgili Moskova Şehir Mahkemesi’nin kararına temyiz dilekçesinin inceleneceği duruşmanın 16 Aralık saat 10.00’da Moskova’da yapılacağını bildiriyorum” denildi.
 
Ardından metinde, duruşmanın yapılacağı mahkeme adresi ve davanın sayısı belirtildi. Bunun dışında telgrafta, mahkeme duruşmasına katılmak için kişinin yanında pasaportunun olması gerektiğine dikkat çekildi.
 
2015 yılının Şubat ayında Moskova’nın Basmannıy Mahkemesi, Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun Rusya’ya girişinin yasaklanması ile ilgili kararı yasal olarak kabul etmemişti. Böylece Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun Rusya Federal Göç Servisi'ne karşı dava dilekçesini reddetmişti.
 
Yapılan duruşma sırasında Kırımoğlu’nun Kırım’a girişinin “devletin savunma kabiliyeti ve güvenliğinin, kamu güvenliğinin sağlanması” için yasaklandığını savunan Rusya Federal Göç Servisi’nin hukukçuları, yasak kararının kurumları tarafından kabul edilmediği ve yasak ile ilgili tam bilgiye sahip olmadıklarını ileri sürüdü.
 
Rusya Federal Göç Servisi temsilcisi, “Rusya Federal Göç Servisi bu kararı kabul etmedi ve bu kararın kabul edilmesinin başlatıcısı değil. Kararın inisiyatörünün kim olduğunu bilmiyoruz”dedi.
 
Ardından Kırımoğlu’nun avukatı Mark Feygin, Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun Kırım’a girişinin yasa dışı olarak yasaklanması ile ilgili Rusya Federal Güvenlik Servisi’ne (FSB) karşı dava açtı.
 
Kırımoğlu'na Vatana dönüş yasağı...

22 Nisan 2014 Salı günü Kırım ile Ukrayna arasındaki idari sınırda Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na Rusya’ya 2019 yılına kadar giriş yasağı konulduğu tebliğ edildi. 2 Mayıs'ta Kırım Tatar milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Moskova üzerinden uçakla Kırım'a gelmeyi planlıyordu. Ancak Kırımoğlu Moskova'daki havalimanında sınırdan geçemedi. Bundan dolayı Kırımoğlu, Kiev’den Kırım’a arabayla gelmek zorunda kaldı.
 
Binlerce Kırım Tatarı, Kırım´a girişi yasak edilen Kırım Tatar milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu´nu karşılamak amacıyla 3 Mayıs´ta Ermenipazar kontrol noktasında toplandı. Sınırda Kırım Tatarlarını çevik kuvvet timleri karşıladı. Kırım’a girişine izin verilmeyen Kırımoğlu Kiev’e döndü.
 
2014 yılının Ekim ayı sonunda Mark Feygin, Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na Kırım’a girişi yasaklayan Federal Göç Servisi'ne karşı dava açıldığını bildirmişti. Rusya Federal Göç Servisi, yasağa ilişkin herhangi bir karar kabul etmediğini savundu.
 
14 Nisan 2016 tarihinde yapılan duruşmada Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun Kırım’a girişi yasaklanması nedeniyle Rusya Federal Güvenlik Servisi’ne (FSB) karşı açtığı dava, “devlet sırrı” olarak sınıflandırıldı.
 
Kırım’daki işgalciler daha sonra 2014 yılında Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu yanı sıra Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov ve Kırım Haber Ajansı Genel Koordinatörü, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Türkiye Danışmanı İsmet Yüksel’in de 5 yıl süre ile Kırım’a girişini yasakladı.

QHA


PAYLAŞ