Yer: Türk Ocakları Galip Erdem Salonu

Tarih: 08.04.2017


Türk Ocakları Genel Merkezi’nin her Cumartesi günü düzenlediği Ocakbaşı Sohbetlerinin bu haftaki konuğu Şevket Bülent Yahnici’ydi. Yahnici, “Vefatının 20. Yılında Başbuğ Alparslan Türkeş” konusu üzerine bir konuşma gerçekleştirdi.

Programın açılış konuşmasını Türk Ocakları Merkez Denetim Kurulu Başkanı Osman Oktay yaptı. Oktay, kendisinin Başbuğ Türkeş ile olan anılardan bahsederek, Türkeş’in gençlere ne kadar önem verdiğini ve ne kadar demokrat bir lider olduğunu vurguladı.

“ORWELL’iN 1984’Ü GİBİ BİR ÜLKE”

Türkiye’nin Orwell’in 1984 romanı haline döndüğünü söyleyerek sözlerine giriş yapan Yahnici, her gün toplantıların, açılışların, mitinglerin olduğunu, günün 24 saat olmasına rağmen bu insanların 48 saat boyunca ekranda olduklarını kaydetti. “Bugün ibriği kapan Türkeş’in mezarına gidiyor” diyen Yahnici, 20 yılın ardından tebessümler eşliğinde hatıraları canlandırmak maksadında olduğunu açıkladı. Başbuğ Alparslan Türkeş ile yaşadıkları anıları anlatan Yahnici, uğradıkları dernekleri ve Başbuğ ile tanışma hikâyesini anlattı. O dönemlerde Türk Ocakları gibi çeşitli derneklere katılan Yahnici ve arkadaşları, siyasalda sol görüşlü öğrencilerin astığı afişlere karşı milliyetçi toplumcu manifestoyu astıklarını dile getirdi. Yahnici, üniversitelerde cereyan eden olaylar karşısında Başbuğ’un “Ne oluyor orada” diye bağırması neticesinde karşı karşıya kaldıklarını, ilk yüz yüze tanışmalarının bu şekilde olduğunu ifade etti. belirtti. O günden sonra Başbuğ’un yanına gidip gelmeye başladıklarını aktaran Yahnici, kendilerine Muzaffer Özdağ, Dündar Taşer ve Galip Erdem gibi isimlerin seminer vermeye başladığını aktardı. Aynı dönemde Türk Yurdu’nda yazmaya başlayan Yahnici, aynı zamanda partiye de gidip geldiklerini ekledi. Yahnici,  Başbuğ ile aralarında geçen tebessüm edici olayları ve o dönem partide bulunan isimleri tatlı anılarını canlandırdı.

Yahnici Türkeş’in siyasi hayatından pek çok örnekler verdi. Başbuğ Türkeş’in yaşadıkları zorlukları ve sıkıntılı süreçleri nasıl göğüsleyerek geçtiğini örneklerle anlatan Yahnici, anlattığı hoş anekdotlarla dinleyicileri tebessüm ettirdi.

“TÜRK DÜNYASINDAN İSİMLERİ SIK SIK ZİYARET EDERDİ”

Başbuğ’un şoför ve odacı seçimlerini İsmet İnönü’nün şoför ve odacısından seçen Yahnici, Başbuğ’un bu kişilerle çok iyi ve eğlenceli bir temas içinde olduğunu ve tercihinden ötürü Yahnici’yi takdir ettiğini söyledi. Başbuğ’un her zaman çok büyük hürmet ettiği isimlerin olduğunu söyleyen Yahnici, Osman Turan, Reha Oğuz Türkkan, Aziz Alpagut, Cengiz Ulusoy, Baymirza Hayit Tarık Somer gibi isimlerin bunların arasında olduğunu ve bu isimleri sık sık ziyaret etmeye çalıştığını ekledi.  Türk Dünyasından Türkiye’de ikamet edenlerle de sık sık görüşmeye çalıştığını belirten Yahnici, soru cevap kısmına geçti.

Haber: Hasan GÜLER


PAYLAŞ

Resim Galerisi