Ukrayna Geçici Olarak İşgal Edilen Topraklardan ve Sığınmacılardan Sorumlu Bakan Yardımcısı Yusuf Kurkçi, 14 Temmuz tarihinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Ukrayna Koordinatörlüğü temsilcileri ile bir araya geldi.
 

Ukrayna Geçici Olarak İşgal Edilen Topraklardan ve Sığınmacılardan Sorumlu Bakanlığın Basın Servisi’nden yapılan açıklamaya göre TİKA Ukrayna Koordinatörü Hacı Bayram Bolat, görüşme sırasında, TİKA’nın Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesi nedeniyle Ukrayna’nın ana kısmına taşınan Kırım Tatarlarına yardım edeceğini bildirdi.
 

Hacı Bayram Bolat, “Ukrayna, Türkiye’nin stratejik partneri, bundan dolayı, Kırım’ın işgali sonucunda Ukrayna’nın ana kısmına taşınmak zorunda kalan Kırım Tatarlarına yönelik yardım projelerine katılmayı planlıyoruz. Projeler çerçevesinde Kırımlı sığınmacıların yoğun bulunduğu şehirlerde, sığınmacıların eğitim ve sağlık kurumlarına erişimi sağlanacak” şekilde konuştu.
 

Ayrıca TİKA’nın Kırım Özerk Cumhuriyeti’nden gelen sığınmacılar başta olmak üzere sığınmacılara destek gösterilmesi konularında Ukrayna Geçici Olarak İşgal Edilen Topraklardan ve Sığınmacılardan Sorumlu Bakanlığına yardım ve işbirliği teklifinde bulunduğu belirtildi.
 

Böylece TİKA, Kırım Özerk Cumhuriyeti’nden Ukrayna’nın ana kısmına taşınan tek yüksek eğitim kurumu olan Tavriya Üniversitesi’ni destekleyeceğini vadetti. Bu bağlamda, eğitim sürecinin düzene getirilmesi ve doğu dilleri bölümünün kurulması teklifi yapıldı. TİKA, Ukrayna Milli Taras Şevçenko Üniversitesi’nde Kırım Tatar Dili Bölümü’nün açılmasına da yardımcı olmuştu.
 

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) 1992 yılında açıldı. Günümüzde dünyanın yüzden fazla ülkesinde TİKA temsilcilikleri faaliyet gösteriyor. TİKA, farklı ülkelerin ihtiyaçlarına göre ekonomik, kültürel, tarihi ve eğitim projeleri gerçekleştiriyor.
 

1997 yılından beri proje ve programlar gerçekleştiriyor. Ukrayna’da 1997 yılından beri faaliyetleri sürdüren TİKA, Ukrayna’da sosyal projelerin gerçekleştirilmesi için Türkiye bütçeli çalışmalar yürütüyor.

 

QHA


PAYLAŞ