Türk Keneşi Ekonomiden Sorumlu Bakanlar 29 Eylül 2015 tarihinde Astana’da bir araya geldiler. Kazakistan Cumhuriyeti Ulusal Ekonomi Bakanı Erbolat Dossaev’in evsahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Azerbaycan Cumhuriyeti Ekonomi ve Sanayi Bakan Yardımcısı Sahib Mammadov, Kırgız Cumhuriyeti Ekonomi Bakan Yardımcısı Daniar Imanaliev’in yanısıra Türk Keneşi Genel Sekreter Yardımcısı Ömer Kocaman katılmışlardır. 
Adıgeçen toplantıda Bakanlar daha önce kurulmuş olan yatırım ortamını iyileştirme, ekonomiyi çeşitlendirme ve girişimcilik çalışma gruplarının birleştirilmesi ve Ekonomi İşbirliği Çalışma Grubu adı altında faaliyetlerinin devam edilmesine ilişkin karar almışlardır. İlaveten, Bakanlar Türk Keneşi Ekonomik İşbirliği Çalışma Grubu’nun Çalışma Esaslarını onaylamışlardır.
 
Bakanlar ayrıca, Türk Keneşi Üye Ükelerinin Kamu Kurumları arasında imzalanan; Yatırım İstatistikleri Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı, Yatırım Ortamı Deneyim Paylaşımına İlişkin Olasılıkları Araştırma Mutabakat Zaptı ile Türk Keneşi Üye Ülkeleri KOBİ ile ilgili Kamu Kurumları arasında imzalanan Mutabakat Zaptını memnuniyetle karşılamışlardır. İmzalanan bu belgelerin Üye Ülkeler arasında ekonomik alanda işbirliğini daha ileriye götürmesi hedeflenmektedir.
 
Toplantının sonunda, Bakanlar Kazakistan Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı’na nazik evsahipliği ve başarılı organizasyonu için şükranlarını ifadeyle, gelecek toplantının 2016’da Azerbaycan’da olmasını karara bağlamışlardır.
 

 

Proje Koordinatörleri Zamin Aliyev Assan Mazhitov ve Zhydyz Uzakova bahse konu toplantıda Genel Sekreter Yardımcısı Ömer Kocaman’a eşlik etmişlerdir.
 
 
c

PAYLAŞ