Yer: Türk Ocakları Genel Merkezi

Tarih: 09.11.2015


Türk Ocakları Genel Merkez Gençlik Kollarının organizasyonu ve Merkez Yönetim Kurulu’nun desteğiyle hazırlanan “Türk Ocakları Akademisi” başladı. Türk Ocakları Akademisi’nin dört dönemden oluşacak olan eğitiminin birinci döneminde “Milli Tarih”, ikinci döneminde “İlahiyat”, üçüncü döneminde “Türk milliyetçiliğinin meseleleri” ve son dönemde “Dil Edebiyat ve Estetik” konusu işlenecek.

 

Türk Ocakları Akademisine ilk hafta konuşmacı olarak Hacettepe Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Müdürü ve Türk Ocakları Genel Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yunus KOÇ katıldı. Prof. Dr Yunus KOÇ, tarih biliminin ne olduğu tarihin milletlere ne için gerektiği tarihin unsuru ve konusunu insanoğlu olduğunu sözlerine ekledi. Koç tarih biliminin nasıl yazılması, ne şekilde çalışılması gerektiğini değerlendirdi. Tarih yazımında kaynakların doğru kullanılması hususuna dikkat çeken Koç, tarihsel olayların ve bulguların neden-sonuç çevresinde incelenmesinin ve araştırılmasının hususiyetle gerektiğini söyledi. Türk Tarih yazıcılığına değinen Koç gençlere bu yönde bilimsel kaynakların okumasını tavsiye etti. Türk ve Dünya tarihinden de çağlara göre alanında uzman olan kişiler hakkında bilgi verdi. Tarih metodunun nasıl olması konusunda görüşlerini aktaran Koç kaynakların doğru kullanılması hakkında da düşüncelerini dile getirerek konuşmasını bitirdi. 

 

Türk Ocakları Akademisi her hafta Cumartesi günleri Ocak Genel Merkezi’nde gerçekleştirilecektir. Akademi programına Türk Ocakları Gençlik Kolları’nca seçilen lisans öğrencileri katılıyor.


PAYLAŞ

Resim Galerisi