Yer: Türk Ocakları Genel Merkezi

Tarih: 12.11.2016


Türk Ocakları Akademisi’nin 2016-17 tanışma ve giriş dersi 12 Kasım Cumartesi günü gerçekleştirildi.

 

İlk konuşmacı olarak Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz söz aldı. Osmanlı Devleti’nin son zamanlarından bahseden Öz, Türk Ocakları’nın bu dönemdeki faaliyetlerine dikkat çekti. Öz, Türk Ocakları tarihinden kısaca bahsettikten sonra şu anda yapılan faaliyetleri ve işleyişi anlattı. “İçinde bulunduğumuz bu sıkıntılı süreçte milli şuura sahip, her meslekten gençlere ihtiyacımız var. Bu milletin halis evlatları geleceğe çok daha ihtiyatlı hazırlanmak zorundadır” diyen Genel Başkan Öz, bu sebeple Türk Ocakları Akademisi’ni çok önemsediklerini belirtti ve öğrencilere bir takım tavsiyelerde bulundu. Öz, programın amacının Türk Ocakları Akademisi’ne gelen gençleri Türk milletinin geleceğinde söz sahibi yapabilmek olduğunu vurgulayarak sözü Türk Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Filiz Yavuz’a bıraktı.

 

Prof. Dr. Ayşe Filiz Yavuz, vazifemizin ne olduğu sorusunu cevaplandırarak, bu dünyaya lüks yaşamak için, rahat yaşamak için gelmediğimizi hatırlattı. “Başta kendi mesleğinizde en iyi olmak zorundasınız” diyen Yavuz, birçok alanda da bilgi sahibi olmamız gerektiğinin altını çizdi. Yavuz, bir Türk gencinin muhakkak bir dil bilmesi gerektiğini, bir sanat ve bir spor dalıyla ilgilenmesi gerektiğini söyledi. Her insanın muhakkak “en iyi”  olduğu bir alan bulunduğunu ifade eden Yavuz, “Allah hiçbir şeyi sebepsiz yaratmamıştır” dedi. Yavuz, lider konumuna gelmek için en başta donanımlı olmanın gerekliliğini vurguladı.

 

Diğer konuşmayı Türk Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Şahingöz gerçekleştirdi. Şahingöz, her Türk milliyetçisinin zamanı iyi değerlendirmesini bilmesi gerektiğini söyledi. Türk milliyetçilerini, milletin bağışıklık sistemi olarak nitelendiren Şahingöz, zor zamanlarda gözlerin Türk milliyetçilere çevrildiğini hatırlattı. Şahingöz, Türk Ocakları’nın karakter ve kişilik kazandıran bir yer olduğunu belirtti ve her şeyden önce okumanın önemine vurgu yaptı.

 

Son olarak söz alan Türk Ocakları Hars Heyeti Başkanı Prof. Dr. Yusuf Sarınay, Türk Ocaklarının tarihi sürecini anlattı. Sarınay, 19-20. yüzyıllarda Türk milletine karşı batıda başlayan “Şark Sorunu”na karşı Türk milliyetçilerinin, tarihe sürgün edilmek istenen bir milletin savunucusu olduğunu ve bu yolda varlık mücadelesi verdiklerini belirtti. Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde kaybedilen topraklardan ve yaşanan göçlerden bahseden Sarınay, bu sıkıntıların bizi bir arada tutan millet düşüncesini kuvvetlendirdiğini ifade etti. 190 Tıbbiyeli gencin Türk Ocakları’nın kuruluşundaki etkisinden bahseden Sarınay, kuruluş sürecini anlattı. Sarınay, aslolanın bir milletin tüm değerleriyle iyi yetişmiş insanları sayesinde ayakta durması olduğunu aktardı. Sarınay, “Balkan Savaşlarında yaşadığımız tecrübe ve dayanışmayla Çanakkale Savaşı’nı verdik, milli mücadeleyi gerçekleştirdik” dedi ve Balkan Savaşları’nın hem Türk tarihinde hem Türk milliyetçiliğinde bir dönüm noktası olduğunu söyledi. Sarınay, Osmanlıcılık hareketinin yanlışlığını ve uygulanamayacağının Balkan Savaşları ile anlaşıldığını belirtti. Bu dönemde Türk Ocakları’nın milliyetçilerin toplandığı, devrin ihtiyaçları ve heyecanlarının birleştiği bir yer olduğuna dikkat çeken Sarınay, imparatorluktan milli devlete dönüş sürecinde gerek savaşta gerek normal zamanda öncü ruh olduğunu ifade etti. Sarınay, Türk milliyetçilerinde hâkim olan Turan idealinin, cumhuriyetle birlikte daha sağlam bir zemine oturduğunu söyledi. Cumhuriyet döneminde de teşkilatın çok hızlı oluştuğunu belirten Sarınay, bunda devletin ve Mustafa Kemal Atatürk’ün maddi manevi katkısı olduğunu açıkladı. Sarınay, Türk Ocakları’nın siyasete karışmama politikasının istikrarlı bir şekilde devam ettiğinin altını çekti. Türk Ocakları’nda “Türk” kelimesinin kültüre ve sosyolojik bağa dayalı olduğunu vurgulayan Sarınay, “kendisini Türk hisseden herkesin Türk olduğu” düşüncesinin hâkim olduğunu söyleyerek konuşmasını bitirdi.

Haber: Hilal Süyümbike MARAŞ


PAYLAŞ

Resim Galerisi