Türk Ocakları Genel Merkezi’nin her yıl Türk düşüncesine, ilim, kültür ve sanat hayatına önemli katkılarda bulunan isimlere verdiği Türk Ocakları Armağanları bu yıl düzenlenen bir yemek ve ödül töreni ile sahiplerini buldu.

Türk Ocakları’nın 106. kuruluş yıldönümü vesilesiyle düzenlenen yemeğe ve ödül törenine bilim ve sanat dünyasından pek çok isim ve Türk Ocaklılar katıldı.

Ankara Sayıştay Gölbaşı Tesislerinde düzenlenen program yemek ile başladı. Yemeğin ardından programın sunumunu gerçekleştiren Türk Ocakları Merkez Yönetim Kurulu üyesi Doç. Dr. Bülent Aksoy, misafirlere hoşgeldiniz dedikten sonra Türk Ocakları’nın temellerini atan 190 askeri tıbbiyelinin Türkçü münevverlere yazdıkları mektubu okudu. Ardından Türk ve İslam dünyasına tarih boyunca hizmet etmiş din ve devlet büyükleri, Türk hükümdarları, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ahirete intikal etmiş Türk Ocaklıların ruhları ile aziz şehitlerimizin ruhları için Kur’an-ı Kerim okunarak dualar edildi.

Kur’an tilavetinin ardından, Türk Ocakları Genel Merkezi Türk Müziği Topluluğu küçük bir konser verdi.

Konserin ardından açılış konuşmasını yapmak üzere Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz kürsüye geldi.

Genel Başkan Öz, bu akşam burada hem Türk Ocağı'nın 106. yıl dönümünü kutlamak hem de Türk Ocakları 2017 Yılı Ödülleri'ne layık görülen armağan sahiplerini burada ağırlamak ve onlara armağanları takdim etmek üzere toplanmış bulunuyoruz. Her şeyden önce Türk Ocağı'nın kuruluşunda emeği geçen, başta, 190 tıbbiyeli olmak üzere değerli kurucularımızı saygıyla, minnetle, rahmetle anıyorum. Türk Ocakları 1912 yılında parçalanmak üzere olan Osmanlı Devleti'nde, devletin kurucu unsuru olan Türkler tarafından, Türk gençleri tarafından millete yeni bir yol, yeni bir kurtuluş çizmek için kuruldu. Birinci Cihan Harbi'nin ardından İngilizlerin kapattığı ilk kurum Türk Ocakları'dır. Türk Ocaklılar Milli Mücadele'de Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte mücadeleye katıldılar. O günlerden bugüne, Türk Ocakları'nın davası Türk Milletinin davasıdır. Türk Ocakları dünden bugüne Türk Dünyası'nda nerede bir sorun varsa ilgilenen aynı zamanda Türk'ün tarihteki görevini bugünde devam ettirmeye çalışan bir kuruluştur. Türk Ocakları parti siyasetinin uzağında, Türk gençlerini yetiştiren, Türk'ün kızıl elmasını bugünlere taşımaya, Türk'ün milli mefkuresini insanlığa hibe etmek için uğraşan bir kuruluştur.

21. Yüzyıl'ın başında Türk dünyası için birçok fırsat doğdu fakat dünyanın içine sokulduğu kaotik süreçte bu fırsatları kullanmak mümkün olmadı. Özellikle Irak'a yapılan ikinci harekattan sonra Irak'ın ve Suriye'nin içine düşürüldüğü kaotik ortamda hep bir takım problemlerle uğraşıldı. Türkiye'nin güneyinde bir ihanet koridoru üretilmeye çalışıldı, hem de müttefiklerimiz tarafından. Ordumuza, eğitim sistemimize, hukuk sistemimize yönelik pek çok olumsuz hareket oldu. Buna rağmen Türk Ordusu 2015 yazından itibaren PKK terörüne karşı, 2016 yılındaki hain darbe girişiminden sonra Suriye'deki terör koridoruna karşı kahramanca mücadele etti. Allah şehitlerimize rahmet etsin. Türkiye'nin beka meselesi sadece siyasi ve askeri bir mesele değildir. Ekonomiden eğitime, hukuk düzeninin yeniden tesisinden bilim ve teknoloji politikalarına uzanan çok geniş bir konudur. Bugün Türk Milleti'nin önünde insanlığa, mazlum milletlere önderlik etmek gibi bir görev vardır. Ama bunu da hakkıyla yapabilmemiz için bizim tarihimizden aldığımız ilhamla adalete, merhamete, hürmete ve liyakate dayalı bir bakış açısıyla yeniden silkinmemiz, titreyip kendimize gelmemiz ve yeni bir ufka doğru ilerlememiz gerekmektedir.

Burada Türk Ocakları Armağanları'na hak kazanan değerli bilim, sanat ve düşünce insanlarını kutluyorum. Aslında onlar zaten buna layıktılar, biz gereğini yerine getirmeye çalıştık. Çalışmalarıyla emekleriyle bu armağanlara onlar layık insanlar. Genç arkadaşlarımıza şunu hatırlatmak istiyorum; çok çalışmamız lazım, çok çalışmamız lazım, çok çalışmamız lazım. Burada örnek alacağımız insanlar var. Vatanını en çok seven işini en iyi yapan kişidir. Biz Türk Ocağı olarak gençler için eğitim faaliyeti yapıyoruz. Bunu Türk Ocaklılık ruhunu, Türk milliyetçiliği ruhunu, Türk'e hizmet etme azmini kazandırmaya çalışıyoruz. Türk Ocakları olarak bu dönemden itibaren Türkiye'nin karşılaşacağı problemler ile ilgili çalıştaylarımıza ağırlık vereceğimizi de duyurmak istiyorum. Çünkü bizim tehlikelerimiz büyüktür. Sadece meseleleri tespit etmek yetmez, bunlara çözüm yolları önermemiz gerekiyor. Burada armağanlara layık olan kişiler Türk Milletine, özellikle bulundukları bölgelerde hizmet ediyorlar. Bunu arttırmamız lazım. Her yerde Türk Ocağı'nın olması lazım ve bu ocaklarda gençleri milli formasyonlardan geçirmemiz lazım. Burada şunu da söylemem gerekiyor; armağan sahiplerinden değerli büyüğümüz Mehmet Niyazi Özdemir maalesef hasta, inşallah Allah şifasını verir. Biz de arkadaşlarımızla beraber kendisine ödülü taktim ettik. Değerli Türk Ocaklılar, 21. Yüzyılda Türk Ocakları inşallah bu söylediğimiz istikamette Türk Milletinin, Türk Dünyasının, İslam aleminin ve tüm insanlığın önüne yeni bir bakış açısı, yeni bir medeniyet tasavvuru koyma şekline ortaya koyduğu idealini gerçekleştirmek için çalışmalarına devam edecektir. Ayrıca şehadetinin dokuzuncu yılında hayatını Türk Milletine adamış merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nu da rahmetle anıyorum. Kurucularımızdan, Mehmet Emin'e, Yusuf Akçura'ya, Ziya Gökalp'e, Galip Erdem'e ve burada sayamayacağımız tüm büyüklerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Türk Ocakları armağanlarının sahiplerini tekrar tebrik ediyorum. Allah Türk Milletinin yar ve yardımcısı olsun, ordumuzu muzaffer kılsın, Türk Milleti yaşasın, var olsun diyorum.

Genel Başkan Öz'ün konuşmasından sonra ödül törenine geçildi. 2018 yılı Türk Ocakları Armağanlarını alan isimler;

Prof. Dr. Mehmet BAŞBUĞ: Dr. Hasan Ferit CANSEVER, Türk Ocakları Sanat Armağanı

Mehmed Niyazi ÖZDEMİR: Hamdullah Suphi TANRIÖVER, Türk Ocakları Kültür Armağanı

Anar RIZAYEV: Nihal ATSIZ, Türk Ocakları Türk Dünyasına Hizmet Armağanı

Dr. Cezmi BAYRAM: Galip ERDEM,  Türk Ocakları Şeref Armağanı

Ozan KARABULAK ve Yrd. Doç. Dr. Mehmet Kaan ÇALEN: Ziya GÖKALP, Türk Ocakları İlim ve Teşvik Armağanı

Prof. Dr. Ali BİRİNCİ: Prof. Dr. Osman TURAN, Türk Ocakları Türklük Araştırmaları Armağanı

Ali AKBAŞ: Ayvaz GÖKDEMİR, Türk Ocakları Edebiyat Armağanı

Prof. Dr. Süleyman Hayri BOLAY: Nevzat KÖSOĞLU, Türk Ocakları Türk Düşünce Hayatına Hizmet Armağanı


PAYLAŞ

Resim Galerisi