Türkiye-Özbekistan Dostluk Derneğinin kuruluşunun 25. yıldönümü, 1 Aralık 2017’de, Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı ile gerçekleştirilen ortak programda kutlandı.

Programın açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Orhan Kavuncu, Türkiye-Özbekistan Dostluk Derneğinin eski Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek’e, Türkiye ile Türk Cumhuriyetleri arasındaki dostluğun geliştirilmesine katkılarından dolayı teşekkür etti. Ardından Prof. Dr. Kavuncu, İrfan Gürdal’a, Türk müziği alanındaki çalışmaları ve icra faaliyetinden dolayı, “Nevzat Kösoğlu Türk Kültürüne Hizmet Armağanı”nın üçüncüsünü takdim etti. Daha sonra İrfan Gürdal, “Türk Dünyasından Müzikler” başlıklı bir dinleti sundu.

Programa katılan Özbekistan Büyükelçiliği Müsteşarı, bu etkinlikten dolayı çok mutlu olduğunu belirtip Büyükelçi’nin selamını iletti ve hediyelerini katılımcılara takdim etti.

Etkinlikte son olarak kürsüye çıkan Namık Kemal Zeybek, Türk dünyasının gelişmesi için yeniden bilime yönelmemiz gerektiğini belirtti. Zeybek, “Registan Meydanı’ndaki Uluğ Bey Medresesi, Türk dünyasının en büyük bilim yuvalarından biriydi. Osmanlı’da da felsefe ve pozitif bilimler, Kanuni Sultan Süleyman’a kadar okutuldu, öğretildi. Ancak Kanuni’den sonra bilime verilen önem azaldı ve Türk dünyasının çöküşü böyle başladı. Ziya Gökalp’ın 1910’da matematik derslerinin yeniden okutulması yönündeki çabası da bilime önem vermemiz gerektiğinin bir kanıtıdır. Gençleri bilim insanı olarak, bilimsel düşünebilen bireyler olarak yetiştirmemiz gerekiyor.” diyerek sözlerini sonlandırdı.


PAYLAŞ

Resim Galerisi