Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz’ün başkanlığında Genel Merkez yöneticilerinden oluşan bir heyet, Doğu Anadolu Bölgesi’ni ziyaret ederek istişarelerde bulundu ve yeni şube ve temsilcilik açılışlarını gerçekleştirdi. 5/6 Ekim tarihlerinde gerçekleşen ziyarete Genel Başkan Prof. Dr. Mehmet Öz, Genel Sekreter Prof. Dr. Emrah Şenel, Genel Muhasip İrfan Kaya, Yönetim Kurulu Üyeleri Dr. Esabil Eker ve Eyüp Avcı’nın yanı sıra Malatya Şubesi Başkanı Nadir Günata, Erzurum Şubesi Başkanı Av. Nizam Işık, Elazığ Şubesi Başkanı Doç. Dr. Birol Bulut, Şanlıurfa Şubesi Başkanı Cemil Demir ve Adıyaman Şubesi Başkanı Yusuf Gökhan Dursun katıldı. Bu ziyaret sırasında hem bölgede yürütülecek faaliyetler ile ilgili istişarelerde bulunuldu hem de Bitlis şubesi ile Muş ve Ahlat temsilciliklerinin resmî açılışları yapıldı. Planlanan program dâhilinde Muş, Tatvan, Bitlis, Ahlat, Erciş ve Van’ı kapsayan bir dizi ziyaret ve görüşme yapıldı.

Genel Merkez Heyeti, program dâhilinde ilk olarak Bitlis Vali Yardımcısı ve Tatvan Kaymakamı Mehmet Ali Özkan’ı ziyaret etti. Ziyaret esnasında Genel Başkan Prof. Dr. Öz, Sayın Özkan’a Türk Yurdu dergisinin bu yılki sayıları ile Türk Yurdu Yayınlarından çıkan kitaplardan oluşan bir set hediye etti. Bitlis Vali Yardımcısı Özkan da Genel Başkan Prof. Dr. Öz’e gümüş işlemeli Türk bayrağı plaketi takdim etti. Heyet, bu ziyaretin ardından Bitlis Şubesinin açılışı için Bitlis şehir merkezine hareket etti.

Bitlis Şubesi, Genel Başkan Prof. Dr. Mehmet Öz’ün yaptığı konuşma ve ardından yapılan dua ile açıldı. Açılışa, Genel Merkez yöneticilerinin yanı sıra bölgedeki şube başkanları, yeni açılan Bitlis Şube Başkanı Doç. Dr. Şükrü HAYTA, Türk Ocakları Muş Temsilcisi Dr. Öğr. Üyesi Salih ÖZER ve Ahlat Temsilcisi Öğretim Görevlisi Bilal ERKOÇ da katıldı. Heyet, açılışın ardından Ahlat’a hareket etti ve Ahlat Belediye Başkanı Mümtaz Çoban tarafından karşılandı. Genel Başkan Prof. Dr. Öz, Ahlat’ta bir konferans verdi.

Program, ilk olarak Bitlis Şube Başkanı Doç. Dr. Şükrü HAYTA'nın Türk Ocaklarının bölgedeki önemine vurgu yapan konuşması ile başladı. Ardından Ahlat Belediye Başkanı Mümtaz ÇOBAN da hoş geldiniz konuşması gerçekleştirdi. Konferansta Türkiye’nin birlik ve beraberliği için yapılması gereken çalışmaların önemini belirten Prof. Dr. Öz; bin yıldır birlikte, kardeşçe yaşayan Türk milletinin huzurunu bozmaya çalışan her türlü girişime karşı mücadele edileceğini ifade etti. Özellikle 12 Eylül 1980 darbesinden sonra, 1985-1986'da sivil toplum kuruluşları yeniden faaliyete geçtiğinde, Türk Ocakları şubelerinin sayısının da hızla arttığını belirtti. Türk Ocaklarının, parti siyasetinin dışında kalmakla birlikte Türkiye'yi, Türk milletini, Türk dünyasını ve İslam âlemini ilgilendiren her konuda çalışan, faaliyet yapan ve genç yetiştiren bir mefkûre mektebi olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Öz, “Zaafa uğratmak için yapılan bütün girişimlere rağmen Türk milleti, gücünü bütün dünyaya tekrar gösterecektir. Türk Ocakları olarak bizler de her yerde Türk milletinin birliği ve Türk devletinin bekası davasına hizmet etmeye devam edeceğiz." dedi.

Konferansın sonunda Ahlat Belediye Başkanı Mümtaz Çoban tarafından Genel Başkan Prof. Dr. Öz’e Ahlat bastonu hediye edildi. Genel Başkan Prof. Dr. Öz ise Türk Yurdu dergisinin bu yılki sayılarından ve Türk Yurdu Yayınlarından çıkan kitaplarından oluşan bir seti kendilerine armağan etti. Konferans sonrasında Ahlat Belediye Başkanı Mümtaz Çoban’ın rehberliğinde, UNESCO Dünya Kültür Mirası geçici listesinde bulunan Ahlat Selçuklu Meydan Mezarlığı, Ahlat Müzesi, Sultan Alparslan’ın Malazgirt Zaferi’nden önce Cuma namazını kıldığı namazgâh ve diğer tarihî alanlar ziyaret edildi.

6 Ekim Pazar günü, Genel Merkez Heyeti, camiden çıkarken 82 yaşında hain terör örgütü PKK tarafından şehit edilen Kaptan Tilo Uçak’ın kabri ile Bitlis Mezarlığı’nda bulunan şehitlerimizin kabirlerini ziyaret etti. Ardından Bitlis’teki diğer tarihî alanlar ve sahabeden Abdurrahman Gazi’nin Ahlat’taki türbesini ziyaret eden Heyet, Erciş ve Van ziyaretlerini de tamamlayarak Ankara’ya döndü.


PAYLAŞ

Resim Galerisi