Kurban Bayramı vesilesiyle Türk Ocaklılar Genel Merkezde bir araya geldi. Bayramın 2. Günü yapılan bayramlaşma programına katılım yoğundu. Bayramlaşma sırasında dağıtılmak üzere getirilen kurban payları da Ankara’ya yerleşen Irak Türkmenlerine ulaştırıldı. Bayramlaşma programına katılan Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz bir konuşma yaparak katılanların bayramını tebrik etti ve güncel bazı meselelere değindi.

 

 

KESİLEN KURBANLAR İHTİYAÇ SAHİBİ SOYDAŞLARIMIZA ULAŞTIRILDI

 

 

Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz, yaptığı konuşmada ilk olarak Türk Ocakları Genel Merkezi ve Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından düzenlenen kurban kampanyasına değindi. Kampanyada arefe gününe kadar gelen kurban bedellerinin yerine ulaştırıldığını ve bayramın ikinci günü itibarıyla tamamının kesilerek dağıtılmaya başlandığını söyleyen Genel Başkan Öz, yapılan kesimler ile ilgili fotoğraf, video ve listelerin peyderpey yayınlanacağını ifade etti.

 

TÜRK DÜNYASI VE İSLAM ALEMİ BÜYÜK ZORULUKLAR YAŞIYOR

 

Türk Dünyası ve İslam aleminde yaşanan sıkıntılara değinen Genel Başkan Öz, Doğu Türkistan’dan Gazze’ye, Kırım’dan Arakan’a, Türkmeneli’nden Türkistan’a pek çok Türk ve İslam beldesinde soydaş ve dindaşların büyük zorluklar yaşadığını, zulüm ve baskı altında olduklarını söyledi. Türk Ocakları’nın bu konularda hem fikir ve çözüm üretme noktasında sürekli bildiriler yayınladığını, açıklamalar yaptığını ifade eden Genel Başkan Öz, bunun yanı sıra kurban ve yardım kampanyası gibi faaliyetlerle de bizzat bu sorunların çözümüne katkı sağlamaya çalıştıklarını belirtti. Ülkemizi yönetenlerin yaşanan bu süreçten ders alması gerektiğini belirten Genel Başkan Öz, çevre coğrafyalarda yaşanan sorunlarla alakalı doğru politikalar üretilmelidir dedi. Avrupa ülkelerini de eleştiren Öz, halen Avrupa’nın gelecek mültecileri tartıştığı bir zamanda ülkemizin milyonları bulan sayıda mülteciye kucak açtığını belirti.

 

TERÖRLE MÜCADELEDE KARARLI OLUNMALIDIR

 

Kurban bayramını idrak ettiğimiz şu günlerde dahi şehit haberleri alındığını ifade eden Genel Başkan Öz, aziz şehitlerimize rahmet ailelerine ve milletimize başsağlığı diledi. Terörle mücadele noktasında kararlı olunması ve terörün kökü kazınana kadar mücadeleden vazgeçilmemesi gerektiğini ifade eden Genel Başkan Öz, çözüm sürecinin yarattığı sıkıntıların görülmesi gerektiğini ve hataların tekrarlanmaması gerektiğini belirtti. Genel Başkan Öz konuşmasının sonunda Mekke’de yaşanan faciada hayatlarını kaybeden hacılara da Allah’tan rahmet diledi.

 

Genel Başkan Öz’den sonra söz alan Genel Merkez Danışma Kurulu üyesi Kerim Ünal, Ankara’da yaşayan Türkmenlerin durumu ve yapılan kurban kampanyası hakkında ek bilgiler verdi. Ankara’da bulunan Türkmenlerin durumları hakkında somut öyküler anlatan Ünal, Türkmenlerin çok zor şartlarda ülkemize geldiğini, pek çoğunun Barzani tarafından sınırdan geçirilmedikleri için Suriye üzerinden ülkemize girmeye çalıştıklarını söyledi. Bu noktada büyük zorluklarla ülkemize giren ve aynı zamanda Türkmen lider şehit Nejdet Koçak’ın da akrabası olan bir Türkmen ailesinin öyküsünü anlatan Ünal, bu ailenin Türk Ocakları’na desteklerinden dolayı ettiği teşekkürü Ocaklılara iletti. Ünal’ın konuşmasının ardından bayramlaşma programı devam etti.


PAYLAŞ

Resim Galerisi