Irak Türkmen Cephesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Erbil Milletvekili Aydın Maruf Selim beraberindeki heyetle Genel Merkezimizi ziyaret etti. Selim'i Genel Merkez'de Genel Başkanımız Prof. Dr. Mehmet Öz ve yönetim kurulu üyelerimiz karşıladı. Irak Türkmenlerinin meseleleri hakkında yapılan istişarenin ardından yenilen yemekle sohbete devam edildi. 

 

TÜRK OCAKLARI'NIN DESTEĞİ ÇOK ÖNEMLİYDİ

 


Irak'taki iç durum ve Türkmenlerin meseleleri hakkında bilgi veren Aydın Maruf Selim, IŞİD saldırıları ve ülkedeki kaos süresince Irak Türkmenlerine Türkiye'den gerek devlet gerekse sivil toplum alanında önemli destekler olduğunu bunların arasında Türk Ocakları'nın gerek nakdi gerekse de ayni yardımlarının çok önemli olduğunu belirtti. Selim, Türk Ocakları'nın öncülük ettiğini ve en kritik zamanlarda Türkmenlere yardım eli uzattığını söyleyerek Türk Ocakları'na teşekkür etti. 

 

IŞİD SONRASI SENARYO KONUŞULMAYA BAŞLANDI

 

Selim IŞİD'in bölgedeki etkinliği ve durumu hakkında bilgiilendirme yaptıktan sonra IŞİD'in elindeki Musul gibi önemli yerlerin hava destekli kara operasyonlarıyla kurtarılabileceğini ifade etti. Bölgede Türkiye'nin faaliyetlerinin olduğunu, insani yardım sağlandığını bunun yanı sıra Avrupa ve ABD'den de burada insani yardım faaliyetleri yapıldığını söyledi. IŞİD'in bölgeden çekilmesinden sonra ne olacağına dair senaryoların kurulmaya başlandığını ifade eden Selim, bu süreçte etkin gruplar arasında ve mezhepler arasında çatışmaların artabileceğini söyledi. Türkmenler arasında da Sünni-Şii çatışmasının olduğunu bunu da bölgedeki bazı ülkeler ve Bağdat'daki mezhepçi grupların kaşıdığını belirten Selim, Türkiye'nin bu süreçte Türkmenlere daha çok destek vermesi gerektiğini söyledi ve "bizim Türkiye'den başka kimsemiz yok" dedi. 

 

KERKÜK'TE, ERBİL'DE VE MUSUL'DA TÜRKMEN OLMAK GİT GİDE ZORLAŞIYOR

 


Irak Türkmen Cephesi'nin faaliyetlerinden bahseden Aydın Maruf Selim, Türkmeneli Vakfı'nın destekleriyle Erbil'de bir bina tuttuklarını ve ITC Erbil temsilciliğini açtıklarını ifade etti. "Türkiye'de Türk olmak kolaydır ancak Kerkük'te zor, Erbil'de daha zor, Musul'da çok daha zordur" diyerek her geçen gün Irak'ta Türkmenler açısından daha fazla olumsuz süreçler yaşandığını belirten Selim, Türkiye'de Türkmenler hakkında bir yetkilinin açıklama yapmasının Türkmenlerin Türkiye'de gündeme gelmesinin kendilerini mutlu ettiğini, moral verdiğini söyledi. Türkiye'nin Türkmenler için Irak'a baskı yapması gerektiğini söyleyen Selim, Irak'ın kuzeyinde Türkmenlere başbakan yardımcılığı gibi görevler verilmesi için çalışılması gerektiğini ekledi. 

 

Aydın Maruf Selim, Genel Başkanımız Prof. Dr.Mehmet Öz ve yönetim kurulu üyelerimize istek ve taleplerini iletti. Genel Başkanımız da bu talepleri ellerinden geldiğince bütün devlet kademelerine ve kamuoyuna duyuracaklarını her türlü çalışmayı yapacaklarını ifade etti.

 

Sohbetin ardından yenilen yemekte sohbet devam etti. 


PAYLAŞ

Resim Galerisi