Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Türk Dünyasına önemli katkılar sağlayan kişi ve kurumlara TÜRKSOY 25. Yıl ve Balasagun Madalyaları takdim etti.

TÜRKSOY Genel Sekreterliğinde, Türk Cumhuriyetleri arasında diplomatik ilişkilerin 25. yılı kapsamında madalya töreni ve Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in “Milli Şuurun Şahlandırılması Manifestosu” konusunda konferans düzenlendi.

TÜRKSOY, Türk Ocakları Genel Merkezi adına Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz'e ve İstanbul Türk Ocağı adına Şube Başkanı Dr. Cezmi Bayram'a madalya takdim etti. Genel Başkan Öz'ün adına madalyayı Türk Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Şahingöz aldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, geçen yıl Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarının 25. yılını büyük bir gururla kutladıklarını, bu yıl ise Türk Cumhuriyetleri arasında diplomatik ilişkilerin başlamasının 25.  yılını idrak ettiklerini belirtti.

Devletler için uzun sayılmayacak çeyrek asırlık bu sürede Türk Dünyasının aydınlık geleceği için önemli adımlar atıldığını kaydeden Kaseinov, cumhuriyetler arasındaki ilişkilerin güçlenmesi adına Türk Dünyası kışı ve kurumlarının her birinizin çok değerli katkıları olduğunu ve bu çalışmaların ülkeler arasındaki kültürel bağların daha da pekiştirdiğini vurguladı.

Kaseinov, “TÜRKSOY teşkilatı da önümüzdeki yıl 25. yılına adım atacak. Türk Dünyasının kültürel zenginliğinin yaşatılması, korunması, geliştirilmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması için sizlerle birlikte önemli bir sorumluluk üstlendik. Desteklerinizle edebiyat, sanat, kültür ve diplomasi alanında birçok faaliyetlere imza attık. Tüm bu çalışmalarımız sayesinde tarihimizde iz bırakmış büyük şahsiyetlerimizin ve bıraktıkları birbirinden değerli eserlerin daha kapsamlı tanıtılmasına, kültürel zenginliğimizin sadece Türk coğrafyasında değil tüm dünyada göz önüne serilmesine, sanatçılarımız, edebiyatçılarımız, bilim adamlarımız ve halklarımız arasında dostluk ve kardeşlik bağlarının kurulmasına vesile olduk. Ancak, önceki yıllarda yapamadıklarımızı ve gelecek yıllarda yapmamız gerekenleri değerlendirdiğimizde hep beraber daha büyük bir gayretle çalışmamız gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

Kaseinov, seçkin bir akademisyen grubu ile bir araya gelmişken, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in Türk Dünyası için rehber niteliğinde olduğuna inandığı “Milli Şuurun Şahlanması” manifestosunu bir kez daha gündeme getirmek istediklerini ve Türkolog Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilesun’un bu konuda sunacağı konferansın katılımcıların değerlendirmelerine katkı sağlayacağına inandığını söyledi.

Törende konuşan Kazakistan Büyükelçisi Abzal Saparbekuli, düzenlenen anlamlı tören nedeniyle Genel Sekreter Kaseinov, TÜRKSOY çalışanları ve bu çalışmalara destek veren kişi ve kurumlara teşekkürlerini iletti.

Saparbekuli, “TÜRKSOY sadece Türk Dünyasının değil, yaptığı çalışmalar ve yapılan çalışmaları ödüllendirmeyle bütün dünyada tanınan bir uluslararası kuruluş haline geldi. Orta Asya’dan Amerika’ya kadar TÜRKSOY ismini herkese duyurdu. Bu çalışmalar kapsamında TÜRKSOY aracılığıyla biz Türk Dünyası kültür-sanat alanındaki zenginliklerimizi dünyada tanıtmış oluyoruz.” diye konuştu.

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in “Geleceğe Bakış, Milli Bilinç Şuurunun Modernizasyonu” makalesini değerlendiren Büyükelçi Saparbekuli, Nazarbayev’in makalesini her okuduğunda yeni başka fikirleri keşfettiğini ve Devlet Başkanının nelere vurgu yapmak istediğini daha iyi anladığını belirtti. Nazarbayev’in kendi fikirlerini paylaşarak Kazak halkına yön verdiğini kaydeden Büyükelçi, amaçlarının, bu fikirlerin sadece Kazak halkı ile sınırlı kalmayarak Türk Dünyası akademisyenlerinin ortak gayreti ile Türk Dünyasını kucaklayacak bir düşünceye dönüşmesi olduğunu kaydetti.

TÜRKSOY Genel Sekreterliği’nde gerçekleştirilen konferansta ise konuşmacı olarak Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun yer aldı. Kazakistan Devlet Başkanı Nazarbayev’in ‘’Kamu Bilincinin Modernizasyonu’’ olarak adlandırdığı makalesi ile önemli bir proje ortaya koyduğunun altını çizen Prof. Ercilasun, bu projede ekonomik, siyasal reformların öncesinde bilincin modernleşmesinin önemine dikkat çekildiğini dile getirdi.

TÜRKSOY’un düzenlediği etkinliklerin tanıtıldığı kısa film gösterisinin ardından, Türk Dünyasına önemli katkılar sağlayan kişi ve kurumlara TÜRKSOY’un 25. Yıl ve Yusuf Balasagun Madalyaları takdim edildi.

Madalya töreni aile fotoğrafının çekilmesinin ardından sona erdi.


PAYLAŞ