Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov, Rus kolluk kuvvetlerinin Kırım Tatar Milli Meclisi üyelerini sık sık sorguya çağırarak Kırım Tatarlarının Ankara’da yapılacak Dünya Kırım Tatar Kongresi’ne katılmasını engelleme amacını güttüğünü söyledi.

29 Temmuz tarihinde sorguya çağrılan İlmi Ümerov, konuyla ilgili kişisel Facebook sayfasında yaptığı açıklamada, “Sorgulandım. 26 Şubat davası ile ilgili. Sonraki sorgu 31 Temmuz’da. Bu kadar sık sorguların sebebi kuşkusuz Kongre’ye gitmemi engellemek. Anlaşılan Kırım’da ikamet etmeye devam eden Kırım Tatar Milli Meclisi üyelerinin çoğunun, belki de hepsinin Kırım’dan ayrılması engellenecek” diye kaydetti.

Ayrıca İlmi Ümerov, Ankara’da 1-2 Ağustos tarihlerinde yapılacak Dünya Kırım Tatar Kongresi katılımcılarına video mesaj gönderdiğini bildirdi.

Rusya Soruşturma Komitesi, 28 Temmuz tarihinde ayrıca Kırım Tatar Milli Kurultayı Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Zair Smedlâyev ve Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Vekili Nariman Celâl’i sorgulamıştı.

Daha sonra Zair Smedlâyev, Türkiye’de 2. Dünya Kırım Tatar Kongresi’nin çalışmaya başlayacağı 1 Ağustos tarihinde kendisi ve Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Vekili Nariman Celâl’in Rusya Soruşturma Komitesi’nin Kırım’daki Ofisi’ne sorguya çağrıldığını bildirdi. Böylece Zair Smedlâyev, Nariman Celâl ve İlmi Ümerov’un Dünya Kırım Tatar Kongresi’ne katılımı engellenmiş oldu.

TürkYurduHaber


PAYLAŞ