Yer: Milli Kütüphane

Tarih: 14.01.2017


Türk Ocakları Genel Merkezi Sanat Edebiyat Kurulu Kuşlukta Yazarlar Topluluğu’nun, Milli Kütüphane Başkanlığı ile birlikte düzenlediği “Kitap Tanıtım Toplantısı” etkinliğinin 14 Ocak tarihindeki konuğu, yazar A. Yağmur TUNALI idi. Toplantıda A. Yağmur TUNALI’nın “Gittiler” adlı kitabı, konuşmacıların görüş ve duyguları eşliğinde tanıtıldı.

 

Toplantı, Yağmur TUNALI’nın özgeçmişinin anlatıldığı bir sinevizyon gösterimiyle başladı. Ardından açılış konuşmasını yapmak üzere, Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet ÖZ kürsüye davet edildi. ÖZ konuşmasında; Sanat Edebiyat Kurulu’nun bir okul gibi çalıştığını, Kuşlukta Yazarlar Topluluğu’nun çalışmalarını büyük bir özveriyle sürdürdüğünü ve önemli çalışmalar yapıldığını fakat bu faaliyetlerin basına çok fazla yansımadığını, bu nedenle çalışmaların hak ettiği değeri görmediğini vurguladı. Genel Başkan Mehmet ÖZ konuşmasını; “Ülkemiz çok sıkıntılı bir dönemden geçiyor. Dünyanın ve Türkiye’nin geleceğinin şekilleneceği bu dönemde Milli hafızayı diri tutmak, gelenekleri geleceğe düzgün taşımak için çalışmak gerekir, bu nedenle Türk kültürüne emeği geçmiş değerlerimizin zamanında haklarının verilmesine ihtiyaç var.” diyerek tamamladı.

 

Toplantının konuşmacılarından Prof. Dr. İskender ÖKSÜZ Milliyetçiliğin tanımını; “Türk tarihini bir bütün olarak, Hunlardan bugüne kadar bir bütün olarak kabul etmektir. Zaferlerimizi de mağlubiyetlerimizi de…” şeklinde yaptı. Türk Milliyetçiliği ve Türk Tarihi üzerine verdiği değerli bilgileri, “Gittiler” kitabından yaptığı alıntılarla renklendirdi. Kitapta Bayrak şairimiz Arif Nihat Asya’nın anlatıldığı kısımdan ise şu parçayı katılımcılara okudu; Ne bilsin Selim’ler, ne bilsin Sinan/ Ki avlun bu kadar küçülecekti…/ Ey ilahi kubbe, sana avlu, bir Kıta gerekti! -Seller zelzeleler ne derlerse desin/ Sen yine o eski Selimiyesin / Fakat tarihime adıma yazık/ Ben ne Selim ne Sinan’ım artık. Daha sonra kürsüdeki yerini Prof. Dr. Ahmet Bican ERCİLASUN’a bıraktı. ERCİLASUN; 1970-80’li yıllarda edebiyatımızın tek tipçiliğinden şikâyet edildiğini ancak bu durumun günümüze doğru olumlu yönde değiştiğini belirtti. Dünyada toplum önderi şahsiyetlerin edebi üslupla yazılmış biyografilerinin olduğunu, toplumumuzun da birçok yazar, şair, musiki adamının biyografisinin olması gerektiğini vurguladı. “Gittiler” kitabında yer alan musiki adamlarından bahsetti. Ayrıca yazar Yağmur TUNALI’nın da musiki tarafı olduğunu belirtip, Anadolu’nun bozlağından İstanbul’un süzülmüş musikisine geçiş yaptığını belirtti. Kitapta yer alan musiki adamlarının, İstanbul’un eski Osmanlı’dan süzülüp gelen gelişmiş yüksek kültürünü temsil eden isimler olduğunu vurgulamıştır. Yağmur TUNALI’nın Anadolu’nun mahalli kültürünü tercih etmediğini, Ziya GÖKALP’in de mahalli kültürün milli kültür olduğunu kabul ettiğini ancak Batı metotlarıyla işlenmesi gerektiği fikrini belirtiyor. Osmanlı döneminin, Türk kültürünün sanat ve kültür açısından tekzip edilmiş hali olduğunu da ekliyor. Varoş kültürüyle Osmanlıcılık düşüncesinin olmayacağını, Osmanlı’nın gelişmiş ve süzülmüş bir İstanbul medeniyeti olduğunu vurgulamıştır.  Konuşmasını sonlandırırken, “Gittiler” kitabından Mehmet Akif Ersoy, Tevfik Fikret ve Necip Fazıl kıyaslamasının yapıldığı bölümden bahsedip, bu bölümün edebiyat araştırmalarına girecek değerde olduğunu söyledi. Daha sonra kürsüye gelen, Kuşlukta Yazarlar Topluluğu Başkan Yardımcısı, yazar Dursun KUVELOĞLU, konuşmasına Fuzuli’nin “Konuşsam tesiri yok, sussam gönül razı değil” sözüyle başladı ve günümüz aydınlarının bu sıkıntıyı yaşadıklarından bahsetti. Yusuf Has Hacip’in; “Yurdu kılıçla alırsınız, kalemle tutarsınız” sözünden hareketle, edebiyatın önemini vurguladı.

 

Son olarak söz, “Gittiler” kitabının yazarı Yağmur TUNALI’ya verildi. “Bana göre dünyanın en zor işi, kişinin kendisi hakkında konuşmasıdır.” diyerek sözlerine başlayan TUNALI, kitabın yazılma gayesi ve aşamalarından bahsederek sürdürdüğü konuşmasında, Yahya Kemal’den şu alıntıyı yaptı; “Yazar ve okuyucu ana dilinin tüm merhalelerini bilmek zorundadır. Bilmek de yetmez, onu sevmek ve benimsemek zorundadır. O takdirde, o yazıcının eserlerinde bütün bir milletin macerası guruldar.”  Yazar, konuşmasını, Kuşlukta Yazarlar Topluluğu başta olmak üzere, değerli konuşmacılara ve toplantıya katılan herkese teşekkür ederek sonlandırdı.

 

Konuşmacılardan sonra sahneye çıkan ve Meleknaz Keleş, Elnara Ahmetzade, Berkay Yılmaz, Altay Toprak, Enes Turgut Yalçınkaya’dan kurulu müzik grubu, Türk musikisinin  seçme eserlerinden oluşan nefis bir dinleti sundular.

 

Etkinlik her zaman olduğu gibi, yazarın kitaplarını imzalaması ve ikramlar eşliğinde gerçekleştirilen sohbetle sona erdi.

 

Türk Ocakları Sanat Edebiyat Kurulu’na bağlı Kuşlukta Yazarlar Topluluğu ile Milli Kütüphane Genel Müdürlüğü işbirliği çerçevesinde bugüne kadar altı tanıtım toplantısı düzenlendi. İlk olarak Osman Gazi Kandemir’in  “Yüzyıllık Hikâye” romanıyla başlayan etkinlik zincirinde ikinci olarak Veysel Tekelioğlu’nun “Yitik Balta” romanı, üçüncüsünde, Ayşe Filiz Yavuz’un “Bir Başka Memleket Rize” adlı gezi-anı kitabı, dördüncüsünde Osman Çeviksoy’un “Basra’dan Balkanlara” adlı gezi kitabı, beşincisinde Turgay Bostan’ın “Kutsal İkona” adlı romanı ve son olarak da Yağmur Tunalı’nın “Gittiler” adlı biyografi kitabı yer aldı.

 

Bundan sonra da devam edecek olan kitap tanıtım toplantıları, hem yazarın hem de yeni çıkan kitabının sanat-edebiyat çevrelerine tanıtılması ve haberdar edilmesi açısından kıymetli bir etkinlik niteliği taşımasının yanı sıra, kültür-sanat ve bilim camiasından insanların ve dostların bir araya gelerek sohbet etmelerine ve tanışmalarına da vesile olmaktadır. Bu etkinliğin bir başka güzel tarafı da, yazarların kitaplarının satışından elde edilen gelirin, Türk Ocakları bünyesindeki, “öğrencilere burs” fonuna aktarılmasıdır. 

 

Haber: Hakkı Suat YILMAZER


PAYLAŞ

Resim Galerisi