Eğitim Bakanlığı, Doğu Makedonya -Trakya Eyalet Eğitim Müdürlüğü’nün raporuna dayanarak Rodop ilinde 4, İskeçe ilinde 3, Meriç ilinde ise 1 azınlık ilkokulunun kapatılmasına karar verdi. Sözkonusu okullarda eğitim gören öğrencilerin komşu köylerdeki ilkokullara aktarılması kararlaştırıldı.

Rodop ilinde kapatılması kararlaştırılan Türk azınlık okulları, Payamdere, Karagözlü, Muratlı ve Çuka ilkokulları olarak belirlendi. İskeçe ilinde Sinikova, Çaymahalle ve Güney mahalle; Meriç ilinde ise Aksakal köyü azınlık ilkokullarının kapatılması karara bağlandı

Yeni eğitim – öğretim yılının başlamasına az bir süre kala 8 azınlık ilkokulunun kapatılması, azınlığın ve özellikle okulları kapatılan köylerde yaşayan soydaşların tepkisine neden oldu. Özellikle dağlık bölgedeki köylerde yaşayan vatandaşlar okullarının kapatılmasının yaşamlarına olumsuz yansıyacağını ve ilkokul çağındaki çocukların her gün kilometrelerce yol kat etmek zorunda kalacağını vurguladılar.

Bu arada, Rodop iline bağlı Çuka ve Payamdere köylerinin dağlık bölgede olmasından ve çocukların gönderileceği ilkokulun uzakta olması nedeniyle sözkonusu okulların Eğitim Bakanlığı’nın kararından muaf tutulması için girişimde bulunuldu. Payamdere ve Çuka ilkokulu öğrenci velilerinin, milletvekilleri ve Eyalet Eğitim Müdürü ile görüştükleri ve taleplerini ilettikleri öğrenildi.

Soydaşlar, dağlık bölgede yaşadıklarını ve çocuklarını göndermek zorunda kaldıkları komşu köylerin uzakta olduğunu belirterek, özellikle kış şartlarında büyük zorluklarla karşılaşacaklarını ifade ettiler.

TürkYurduHaber

C


PAYLAŞ