Türk Ocakları Beykoz Şubesinin "Cumhuriyet ve Cumhuriyete Giden Yol" konulu sohbeti Onursal Başkan Mustafa Arman'ın kısa ve ön bilgi konuşmasından sonra katılımcılara dönerek: “Hepimizin cumhuriyet çocuklarıyız ve cumhuriyeti en az benim kadar biliyorsunuz. Bu sebeple herkes bu konuda bilgisini katılımcılarla paylaşmalıdır” dedikten sonra şube başkanı Mehmet Arslan tarihimizde cumhuriyete giden yol ve cumhuriyet hakkında bilgi verdi.

Daha sonra katılımcılardan Vatan Severler Derneği Genel Başkanı ve Hürriyet Gazetesi eski müdürü Önder Manoğlu Cumhuriyet ve önemini anlattı. Cumhuriyet Kadınları Beykoz Şubesi Başkanı Esra Ispalarlı cumhuriyetin kazanımlarından bahsetti. Melih Perçin ve Mehmet Öncü Cumhuriyete mutlaka sahip çıkılmasını ve asla tek kişi hakimiyetlerine yol açabilecek oluşumlara yol açacak dağınıklığa izin verilmemelidir. Demokrasi mutlaka korunması için birlikte hareket edilmesini vurgulandı.

Tarihçi Mehmet Oğuz Turan ise konuyu çok kapsamlı olarak ele alarak Türk Tarihinin bir bütün olduğunu ve Osmanlı ve Cumhuriyet karşılaştırmasının doğru olmadığını ve Osmanlı döneminin sadece yükselme döneminden ibaret olmadığını tarihleri bir bütün olarak değerlendirilmelidir diyerek tarih bilincinin çok daha objektif olması gerektiğinden bahsetti.

Daha sonra Mehmet Oğuz Turan sorulan sorulara cevap verdikten sonra toplantı sona erdi.


PAYLAŞ