Türk Ocakları Derneği Bursa Şubesi'nin Uludağ Üniversitesi işbirliği ile beş yıldır sürdürmekte olduğu Her Yıl Bir Büyük Türk Bilgi Şölenleri dizisinin beşincisinde Türk Dünyası'nın ünlü roman yazarlarından Kırım Tatarı Cengiz Dağcı çalışıldı. Mete Cengiz Kültür Merkezi'nde gerçekleşen bilgi şölenine Türkiye ve Türk Dünyasından akademisyen ve öğrenciler ile sanatçılar ve ilgililer katıldı. Cengiz Dağcı özelinde Kırım Türklerinin trajedisinin konuşulduğu bilgi şöleninin açılışında, Kırım Türküleri ve Türk Dünyasından ezgiler seslendirildi.

İlki 2014 yılında ünlü Türk düşünürü Gaspıralı İsmail Bey ile başlayan ve sırasıyla; Tarihçi Halil İnalcık, Şair Muhammed Hüseyin Şehriyar ve Yazar Cengiz Aytmatov ile devam eden bilgi şölenlerinde sunulan bildirilerin; Bursa Türk Ocağı tarafından kitap halinde yayımlanmıştı. Bu yıl Cengiz Dağcı ile devam eden bilgi şöleninde sunulan bildirilerin de kitap halinde yayımlanması amaçlanmaktadır.

Şöleninin açılışında konuşan Türk Ocakları Bursa Şubesi Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kırlı, beş yıldır düzenledikleri Uluslararası Her Yıl Bir Büyük Türk Bilgi Şölenleri ile Türk ve dünya kültür ve medeniyetine katkıda bulunmuş bir büyük Türk’ü andıklarını belirterek şunları söyledi: “Türk Ocakları olarak bizim işimiz budur. Bütün dünya Türklüğünün değerlerini savunmak ve geliştirmek, sembol insanlarımızı hatırlatmak ve unutturmamak, gelecek nesillere onların düşüncelerini ve değerlerini aktarabilmek. Bugünkü Bilgi Şölenimizde de Cengiz Dağcı özel anlatımında Kırım Türklerinin neler çektiklerini, bunların edebiyata nasıl yansıdığını izleyeceksiniz. Kendi toplumunun geleceği için bir insanın neler yapabileceğini izleyeceksiniz. En kötü şartlarda, ana yurdundan, ana dilinden uzak olmasına rağmen neler üretebileceğini izleyeceksiniz. Umarım hepimizin gözbebeği olan gençlerimiz bu ızdırapları yaşamaya hiç ihtiyaç olmadan Türk ve dünya medeniyetine katkıda bulunan bu eserleri üretirler.”

BUÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay da konuşmasında şunları söyledi: “Doğru tarih bilgisi ve bilincine sahip olmadan dünyada olup bitenlerin doğru değerlendiremeyiz. Bunun için tarih sahasında ideolojilerden ve toplum mühendisliğinden arındırılmış doğru bilginin özellikle gençlerimize öğretilmesi gerekmektedir. Tarih bilinci kuru bir öğreti değil; bir ruh ve kimliktir. Milletin kendine güven duymasını ve sağlam temeller üzerinde hareket etmesini sağlar. Millet olarak atalarımızın siyasi, sosyal ve kültürel faaliyetlerini iyice araştırıp değerlerimizi incelememiz gerekir. Ortak milli mirasımızın önemli değerlerinden biri olan merhum Cengiz Dağcı gibi yakın tarihimizin göçler, savaşlar ve mücadelelerle örülü öyküsünü yaşamış ve yazmış birisini öğrenmek işte bu gerekliliğin bir parçasıdır. Merhum İsmail Gasparalı gibi dilde, düşüncede ekonomide birliği savunan yaşam mücadelesi için Türk Dünyası Cengiz Dağcı’yı asla unutmayacaktır.”


PAYLAŞ