Türk Ocakları Çankırı Şubesi tarafından düzenlenen Ocakbaşı Sohbetinde bu hafta “Ömer Seyfettin ve Kızıl Elma” konusuna ayrıldı. Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nazım Hikmet POLAT’ın konuk olduğu sohbet 16 Şubat cuma günü düzenlendi.

Prof. Dr. Nazım Hikmet POLAT Kızıl Elma’nın yerini haritalarda arayanlardan çok, onu Ziya GÖKALP’ in görüşüşüyle, Türk’ün erişilmek ve gerçekleştirilmek istenen bir ülküsü olarak açıklayanlar ön sırada gelmektedir. Manzumenin yazılıp çıkmasından hemen sonra başlayarak bu yolda ve bu konuda tefsirler yapılmıştır. Kızıl elma’daki safiyet ve rustailiğin bu Türk ülküsünün çok eski olduğunu göstermesi bakımından manalı bulan Nihal ATSIZ, bu ülkünün münevverlerden önce halk arasında doğduğunu gösterse gerektir, diyor ve Kızıl elma ülküsünün Osmanlıların parlak zamanlarında iyice belirip şekillenmiş ve merhale Türk büyüklüğünün, yükseklik fikrinin, ilahi bir gayenin timsali haline gelmiştir. 

Program sonunda Prof. Dr. Nazım Hikmet POLAT a Türk Ocakları Çankırı Şubesi Başkanı Ali Harmancı Tarafından katılım ve teşekkür belgesi takdim edildi. Prof. Dr. Nazım Hikmet POLAT hocada Türk ocakları Çankırı şubesi kitaplığına ( Sivas Türk Ocağının 1923-1924 yılları arasında çıkarılan Birlik İsimli Mecmuanın Latin harflerine aktarılmış halini ) hediye ettiler.


PAYLAŞ