Türk Ocakları Çerkezköy Şubesi tarafından İnstagram üzerinden birden çok canlı yayın konferansı düzenlendi.

Türk Dünyası Edebiyatları Üzerine Değerlendirmeler

Çerkezköy Şubesi tarafından “Türk Dünyası Edebiyatları Üzerine Değerlendirmeler” konulu konferans düzenlendi. Kastamonu Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Samet Azap’ın konuşmacı olduğu konferans İnstagram üzerinden canlı yayınlandı. Konferansı şube sekreteri Yasin Yavuz yönetti. Türk dünyasının önemli yazarları ve edebiyatçılarının konu edildiği konferansta İsmail Gaspıralı ile başlayan “Dilde, fikirde, işte birlik” teması , Latin alfabesine geçişimizin Türk Dünyası ile ilişkisi üzerinde durulurken, özellikle Cengiz Aytmatov, Abay Kunanbayev, Hakim Abay, Tölögön Kasımbekov gibi edebiyatçıların romanlarındaki Mankurt-Közkaman, iyi-kötü, Bozkurt temaları üzerinde soru-cevap şeklinde konuşuldu.

Türkiye ile Türk Dünyası Arasında Edebiyat İlişkileri

Çerkezköy Şubesi tarafından, Modern Türk Edebiyatının önemli ismi Türk Ocaklı yazar Metin Savaş ile “Türkiye ile Türk Dünyası Arasında Edebiyat İlişkileri” konulu konferans gerçekleştirildi. İnstagram hesabından canlı yayın ile gerçekleştirilen programda program yönetimi Çerkezköy Türk Ocağı Şube Sekreteri Yasin Yavuz tarafından gerçekleştirilirken Metin Savaş, izleyicilerden gelen soruları da cevapladı. Programdan sonra video Çerkezköy Şubesi Youtube kanalında da yayımlandı.

Türkçüler Günü

Çerkezköy Şubesi tarafından 3 Mayıs Türkçülük günü vesilesiyle Tarihçi Yazar Kutlu Altay Kocaova’nın konuşmacı olduğu “Türkçüler Günü” konulu konferans düzenlendi. İnstagram hesabı üzerinden canlı yayın ile gerçekleştirilen konferansı şube başkanı Burak Candaş yönetti. Konferansta Türkçülük ve 3 Mayıs olaylarının öncesi ve sonrası konuşulurken bu konuda polemik konusu haline getirilen birçok konuda soru cevap yöntemiyle yazar tarafından açıklandı.


PAYLAŞ