7 Aralık 2019’da Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet ÖZ, Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim ATABEY ve Türk Ocakları Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Esabil EKER’in katılımı ile Çerkezköy Şubesinin açılısı gerçekleştirildi.

Açılış, Kocaeli Şubesi üyesi ve aynı zamanda Kocaeli Kamu-Sen Türk Diyanet Başkanı Mehmet Ali KARATAŞLI’nın duası ile başladı.

Çerkezköy Şube Başkanı Burak CANDAŞ’ın açılış konuşmasının ardından Genel Başkanımızın konuşması gerçekleşti.

Genel Başkanımız ilk olarak Türk Ocaklarının 1912 yılında hangi şartlarda ve nasıl kurulduğunu anlattı. Ardından 190 Tıbbiyeli gencin Osmanlı İmparatorluğu’nun bekasını dert ederek, yaktığı Ocak ateşinin bir şubesinin daha açılısından memnuniyetini ifade etti. Milli Mücadele’de işgalcilere karşı ilk direnişi Türk Ocaklıların yaptığını ve İstanbul ve İzmir’de redd-i ilhakı Türk Ocaklıların başlattığını söyledi.

Türkiye’nin en eski sivil toplum kuruluşunun Türk Ocakları olduğunu belirten Prof. Dr. ÖZ, Cumhuriyet döneminde Türk Ocaklarının çok önemli faaliyetlerde bulunduğunu ve cumhuriyetin temellerini Türk Ocaklıların attığını dile getirdi.

Türk Ocaklarının tüm Türk tarihinden ilham aldığını söyleyen Prof. Dr. ÖZ, Türk Ocaklarının Cumhuriyetin ilelebet var olması için çalışacağını, bu yolda münevver yetiştirmek için çaba sarf edileceğini belirtti.

Türk Ocaklarının diğer bir amacının da Türk Dünyasına yardım eli uzatmak olduğunun altını çizen Prof. Dr. ÖZ, tüm Turan coğrafyasındaki mazlumlara yardım eli uzatmanın önemini; bunun gerçekleştirilebilmesi için de gerekli yeterliliklere sahip kişilerin yetiştirilmesi gerektiğini açıkladı.

Prof. Dr. ÖZ, tüm bu amaçların gerçekleştirilmesi için Türk Ocaklarının var olduğunu; bu sebeple yeni bir Türk Ocakları ateşini ortaya çıkarmanın amaçlandığını, bu amacın başarıyla sonuçlanıp Çerkezköy Şubesinin açıldığını söyledi.

Daha sonra Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap AKAY, Anadolu Aydınlar Ocağı Başkanı Prof. Dr. İbrahim ÖZTEK, Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet ÖZ, Çerkezköy Şube Başkanı Burak CANDAŞ ve diğer şube başkanlarının katılımı ile açılış yapıldı.

Açılış sonrasında sanatçı Grup Volkan’ın gerçekleştirdiği müzik dinletisi gerçekleştirildi.


PAYLAŞ