Duyurular
Tümü
Tarihte Bugün
  • 20.07.1974 Barış ve Özgürlük Bayramı (Kıbrıs Harekatı – KKTC)

Türk Ocakları Dinar Şubesi, Çanakkale Gazisi Merhum Bombacı Mehmet Çavuş(İPEK)’ u ölümünün 73.yılında Asri Mezarlıktaki ANIT MEZARI başında andı.
Anma toplantısına; Belediye Başkan Yardımcısı Rafet Şimşek, Şairler ve Yazarlar Kültür Derneği Başkanı Yaşar Sağlam, Türk Ocakları Dinar Şubesi üyeleri, Dinarlılar, Mehmet Çavuş Mahalle Muhtarı Niyazi Yılmaz ve yerel basınmensupları katıldı. Ayrıca Bombacı Mehmet Çavuş'un 3.4. kuşak torunları da Anma toplantısını şereflendirdiler.

Saygı duruşunun yapılması ve İstiklal Marşının okunmasından sonra Mezarlık İmamı tarafından Yasin-i Şerif okundu ve dua edildi. Türk Ocakları Başkanı Raif Öztürk Bombacı Mehmet Çavuş’u ve sülalesini tanıttı, Çanakkale Savaşına katılışını ve kahramanlıklarını anlattı.

Sağ kolunu kaybeden bir kahraman olarak Dinar'a dönen Mehmet Çavuş'un gazilik hayatını da anlatan Öztürk, Çanaklale kahramanımızın kahramanlıklarının tanıtılmasını sağlayan Mehmet Tekin'e, hakkında kitap yazan Ayhan Kalkan'a, Gazimizin mezarının asri mezarlığa taşınmasını ve Anıt Mezar yapılmasında hizmeti geçenlere ve özellikle Jandarma Bölük Komutanı Tuncay UYSAL'a teşekkür etti. Dinarlılar Gazimizin heykelini dikerek, okula adını vererek, Dere Mahallesinin adını değiştirip Mehmet Çavuş Mahallesi yaparak adını yaşatıyor. Bu takdir edilecek bir vefa örneğidir," dedi.

Daha sonra şair Dede Cihan ve Hasan Alpars Bombacı ile ilgili yazdıkları şiirleri okudular. Program aslen Akgün Köyünden olan Şair ve Yazar Selahattin Aydemir'in yaptığı çok anlamlı konuşma ile sona erdi.

Türk Ocakları Dinar Şube Başkanı Raif Öztürk katılımcılar ve Dinar basınına teşekkür etti. Bu ara Gazimizin Kızı Azime BAĞCIOĞLU'NUN gönderdiği lokum ve bisküvi katılımcılara ikram edildi.

GAZİMİZİN BİR KEZ DAHA RUHU ŞAD, MEKÂNI CENNET OLSUN...


PAYLAŞ