Dinar’ın ilçe oluşunun (1908) 110. Yılı ile Türk Ocakları Dinar Şubesi’nin Kuruluşu’nun (1918)  100.yılı; 10 Nisan 2018 Salı günü Dinar Belediyesi Kültür Merkezi Konferans Salonunda gerçekleştirilen “ULUSLARARASI ÂŞIKLAR BAYRAMI” ile kutlandı.

Türk Ocakları Dinar Şubesi ile Dinar Belediyesinin düzenlediği Âşıklar bayramına ikisi Türk Dünyası’ndan (Doğu Türkistan’dan Uygur Türkü, Parkhat BAZAKHOV, Gürcistan’dan Karapapak Türkü, Âşık Nargile MEHTİYEVA); yedisi Türkiye’nin değişik illerinden (Ozan Nihat,  Âşık Nuri ŞAHİNOĞLU, Âşık Yaşar DEMİROĞLU, Âşık Osman FERYADİ, Âşık Osman AKÇAY, Âşık SÜBHANDERELİ) toplam dokuz Âşık katıldı. 

Açış konuşmasını Türk Ocakları Dinar Şube Başkanı Raif Öztürk’ün; günün anlam ve önemini belirten konuşmayı da Dinar belediye başkanı Saffet ACAR’ın yaptığı gecede konuk âşıklar sazı, sözü ve milli sezgileriyle çok anlamlı ve coşkulu bir gece yaşattılar.

Dinar’ın ilçe oluşunun 110.yılı anısına hazırlanan plaketlerin âşıklarla, Dinarlı şairlere Belediye Başkanı Saffet Acar tarafından verilmesinden sonra; Türk Ocakları Dinar Şubesi’nin 100.yaş yılı anısına hazırlanan “Türk Kültürüne hizmet plaketleri”, Dinar Halk Eğitimi Merkez eski Müdürleri ve Araştırmacı Yazarlar Yaşar Sağlam ile Eyüp Şahin’e ve günümüzün önemli destan şairlerinden olan Durmuş Kaya’ya (YİTİK OZAN) verildi.

Dinar Belediyesi Basın Biriminin programı canlı yayınlaması sonucu; programa katılamayanların, evlerinde izlemeleri sağlandı.

Program âşıklara, şairlere ve katılımlarından dolayı Dinarlılara yapılan teşekkür konuşmasıyla son buldu.


PAYLAŞ