Türk Ocakları Dinar Şubesi’nin Kasım Ayı Ocakbaşı Sohbeti Dernek Binasında gerçekleştirildi. "İslâm Dini-Kendimizle Yüzleşme" konulu sohbet toplantısı "Emekli Din Görevlisi-Yurt Müdürü Nazım YILDIRIM" tarafından sunuldu. Sunuculuğu Emekli Öğretmen, Şair Dede CİHAN' ın yaptığı etkinliğe, saygı duruşu ve İstiklâl Marşı'nın okunuşu ile başlandı.

Açış konuşmasını yapmak üzere Dernek Başkanı Hasan ALPARS kürsüye davet edildi. Hasan ALPARS özetle: "Değerli gönül dostları, sohbet toplantımıza hoş geldiniz! İslâm Dini bir okyanus, bugün o okyanustan inşallah birkaç damla da olsa yudumlamaya çalışacağız; katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyor, hepinize hoş geldiniz, şeref verdiniz diyor ve sözü konuşmacı Nazım Yıldırım Hoca'ma bırakmak istiyorum, saygılarımla." dedi.
Konuşmacı Nazım YILDIRIM özetle: İslâm Dini, Kur'an'ın özüne uygun yaşama, aşkla, şevkle kitabına sahip çıkma, insana sahip çıkma, şekilcilikten, fırkacılıktan uzak Hacı Bektaşi Velilerin, Yunus Emrelerin yolunu takiple ilim, irfan öğrenmedir. Çok okumalı, kendimizle yüzleşmeli topluma faydalı bir hayat sürdürmeliyiz. Hak, hukuk, adalet bir terazinin iki dili gibidir. O dillerin daima aynı seviyede olması gerekmektedir. Hazreti Ömer'in adaletini, peygamber efendimizin güzel ahlâkını, Kur'an ahlâkını yaşamalıyız. İnsanları ayırmamalıyız, ayrıştırmamalıyız, Allah'ın kulu gözüyle değerlendirmeliyiz. İnsan makam, mevki, mal, mülk sahibi olunca mütevazı olmalı, kendini yükseklerde görmemelidir. Akif'in mücadelesi, Necip Fazıl'ın aşkı rehberimiz olmalı. Elmalılı Hamdi YAZIR'ın Kur'an Mealini, Diyanet İşleri Başkanı Ali BARDAKOĞLU'nun İslâmda Yüzleşme kitabını mutlaka okumalıyız.
Böyle seçkin bir topluluğa sunum yaptığım için gururluyum, sizlere çok teşekkür ederim. Sizlerin burada bulunmanız, bilgi alışverişine katkı sağlamanız bir cihattır, Allah hepinizden razı olsun!" dedi.

Sohbet toplantısı; konuşmacı Nazım YILDIRIM’A, Ocak Başkanı Hasan ALPARS teşekkür ederek çiçek takdimiyle son buldu.

 
 


PAYLAŞ